Letos mám k dispozici kompletní barevnou kolekci odrůd Datterino.
Klasické Datterino červené už pěstuji spoustu let a žádnou sezónu jsem nevynechala. Je to držák, který nikdy nezklame. Rostliny bývají vysoké i při pěstování na dva výhony, plodů je vždy spousta a chutnají skvěle. Nezaznamenala jsem nikdy žádné skvrnitosti na listech a ani plíseň bramborovou.
Daterrino Giallo a tedy žlutou variantu jsem si přivezla z Toskánska. Majitel obrovského zahradnictní mi čtyři rostlinky věnoval jako pozornost podniku. Plody těchto rostlin mi ale vůbec nechutnaly a dodnes netuším, jaký to mělo důvod. Loni jsem toto rajčátko umístila do fóliovníku a pod tíhou úrody se prohýbalo. To už mi rajčátka chutnala. Letos mám jeden exemplář v nádobě na dvoře na plném slunci a chuť je excelentní.
Datterino Nero považuji za jedno z nejchutnějších rajčat vůbec. Ta chuť je prostě delikatesní. Rajčátka jsou to pevná a někomu může vadit pevnější slupka. Já to naopak vítám a těším se na to křupnutí při ochutnávání. Slupka mi vůbec nevadí a nic mě nenutí ji vyplivnout, což se mi u některých odrůd stává.
Zajásala jsem, když jsem objevila v nabídce oranžovou variantu a to Datterino Arancione. Na obrázcích vypadalo božsky. No zpočátku jsem byla z výsledku poněkus rozčarovaná. Vyrostlo rozložité koště se spoustou téměř nekonečných vijanů. Rostlina takové množství plodů není schopná uživit a tak jsou velikostně velmi nevyrovnané a vijany vůbec nevypadají fotogenicky. Taky chuť mě nijak nezaujala. Časem jsem si k této odrůdě cestu našla. Vybírám si jen ta největší rajčátka a s tou chutí to po dokonalém dozrání není tak špatné.
Tyto cherry odrůdy můžu tedy vřele doporučit a to a čistým svědomím. Budou plodit venku, ve skleníku i ve fóliovníku a to spolehlivě. A bonus? Ani jeden jediný plod nemá černou špičku v důsledku nedostatku přijatelného vápníku v půdě.
Paní Jano, zaujalo mne Datterino červené. Každým rokem mám na rajčatech ve skleníku plíseň, tak by mne zajímalo, jestli by „držák“ mne vydržel. 😄 Hned si pár semínek zamlouvám…
Nechápu, jak může být ve skleníku plíseň, když dovnitř neprší. Pokud se kvalitně větrá, tak by se tomu dalo zabránit. Jestli tam máte čerň rajčatovou, tak ta je ve skleníku běžná. Mám letos nějaké odrůdy, které vypadají velmi odolně a i přes velikou nepřízeň počasí jsou rostliny stále nádherně zelené. Jednou z nich je třeba Primabella.