Byla jsem požádána o informace, jak pěstuji odrůdy dwarf. Napíši to tedy sem, je to přehlednější.
Koupila jsem kdysi v TESCO hranaté květináče Polka 30x30cm. Naprosto rostlinám vyhovují a mně taky. Pokud by byl někdo ochoten těmto trpaslíkům pořídit nádoby samozavlažovací, určitě by se dokázaly za takový luxus odměnit.
Substrát míchám ze svého kompostu, říčního písku (pokud mám), rašeliny a koupeného substrátu. Značku neuvádím, každý máme nějaké oblíbené. Poměry jsou 1:1:1:1. Za důležitou složku považuji nějaké medium, které absorbuje vodu při nadbytečné zálivce a uvolní ji, když nastane sucho. Mohou to být kousky dřevěného uhlí, vermikulit nebo zeolit.
Rajčata pěstovaná v nádobách je potřeba neustále živit a já to dělám téměř v každé zálice. Vždy jim tam přidám nějakou dobrotu. Zásadně nepoužívám hnojiva průmyslová, vše je home made. Nejprve jsou to jíchy z kopřiv a třeba bršlice, které jsou bohaté na dusík. Rostliny milují moje zeleninové vývary. V každé domácnosti je denně k dispozici spousta odkrojků. Skvělé jsou slupky z brambor a cibule.
V kvasných hrncích mi neustále bublá nějaký fermentovaný čaj.
Při vysokých teplotách je potřeba zalévat ráno i večer.
Dobrý den, Jani. Mám od Vás semínka 10 trpaslíků a letos se moc těším, jak je budu pěstovat. Chtěla bych se zeptat, jaké podmisky pod květináče Polka používáte? Chtěla bych zalévat pouze spodem, ale dumám, co by mi tam tak pasovalo…. Moc děkuji za radu a přeji úrodnou sezónu 2025. Eva, nadšená čtenářka Vašeho blogu 🙂
No s těmi hranatými podmiskami je potíž. Nepoužívám tedy žádné a zalévám klasicky. Květináče mají duté nožky a tak uvnitř nějaká voda vždy zůstane. Pokud je veliké sucho, tak postupně ponořím květináče do obrovského hrnce s vodou a nechám nasát. Trvá to ovšem dlouho.
Dobrá, tak o to to bude jednodušší. Nebudu zatím nic shánět. Myslela jsem jen, že zalévání zhora je nevhodné z důbodu vytvoření škraloupu na povrchu zeminy.
Já dávám na povrch posečenou trávu a žádný škraloup se pak nekoná. Navíc to zabraňuje vysychání.