Názory

Jsem na fcb členem několika diskusních skupin, které jsou zaměřené na pěstování zeleniny, citrusů, tomelů nebo fíkovníků. Neustále jsem zvána do skupin zahraničních a díky tomu mám po světě spoustu známých.

Nikdy jsem nikomu neradila, jak má svoje rostliny pěstovat a nikdy nikoho nekritizovala za jím zvolené postupy. Mně se to ovšem děje poměrně často. Netuším proč. No možná malinko ano. Napíši, že mám nyní rajčata ve skleníku bez přitápění a okamžitě si vysloužím poznámku „Nevěřím! Pěstuji rajčata již 35 let a taky mám skleník.“ Uvedu, že je občas dobré zalít rajčata pivem a pán mi odpoví “ Měla byste si ty nesmysly nechat pro sebe. Je zde spousta začátečníků, mohli by Vám uvěřit a přijít tak o úrodu.“ Moje preventivní postřiky proti plísni vzbuzují emoce největší. Mléko? Vy jste cvok!“ Nějaká paní Drsná mi vyčetla, že radím lidem používat vaječné skořápky jako zdroj vápníku pro rostliny, že to je nesmysl a ať jim neradím „hlúposti“. Dala jsem jí odkaz na svůj článek o skořápkách. Pěstuji rajčata na více výhonů a reakce? “ Ve škole nás už před 30 lety učili, že tyčková rajčata se pěstují výhradně na výhon jeden. Děláte to špatně!“

Proč je mezi lidmi speciálně v naší zemi tolik těch negativních ? S tímto úkazem jsem se v žádné zahraniční skupině nikdy nesetkala. Naopak, tam vám pochválí úplně všechno. Aby vás povzbudili.

Negativní názory mě nerozhodí, jsem si na ně už za ty roky zvykla, jsou to stále stejní lidé, kterým ležím v žaludku. Jednoho debila už jsem si ale musela zablokovat. Duté dřevo zní vždy hlasitěji.

Náladu mi vždy vyspraví pohled na mapu, která ukazuje, z kterých zemí lidé čtou moje stránky. Taky mám radost, že si článek o tom, zda pěstovat papriky po jedné nebo dvou rostlinách, přečetlo už více než 700 lidí.

5 thoughts on “Názory”

 1. Paní Jano, moc Vás zdravím a jsem ráda, že Vás nerozhodí debilní reakce ,,rádoby chytráků.“ Z mé zkušenosti vím, že většinou jsou to hlupáci, kteří Vám závidí a sami nic neumějí. Zmůžou se jen na napadání a pokud je to anomymní jako v FB skupinách, tím lépe. V hospodě by si to netroufli, protože by dostali po hubě.
  Vaše zkušenosti si ráda čtu, sleduji novinky a snažím se je od vás odkoukávat a fungují. Každý si je samozřejmě musí vyhodnotit podle svých možností, vy jste na jihu a já si nemohu myslet, že budu mít už nyní ve skleníku krásné rostlinky jako vy, když já jsem na drsném severu a tady dnes chumelí a je vichřice
  Reakce ,,chytrolínů“ na kauzu ,,skořápky a vápník“ je také k popukání.
  Prostě jsme národ, kde spoustu lidí závidí, nenávidí a škodí. Já doufám, že těch co Vám fandí je více a rádi si od Vás nechají poradit. Blbci se dají zablokovat ať nemohou ,,komentovat“ a my ostatní (ti co chtějí) se těšíme na další informace o Vašem pěstování.
  Přeji jen vše nejlepší
  Majka

 2. Já nemám patent na rozum a vůbec se nebráním diskusi. Ovšem někomu o diskusi nejde, má potřebu pouze prudit. Patrně si tak někteří účastníci zvyšujií nízké sebevědomí.

 3. Pěkně jste to napsala a trochu i pobavila dutým dřevem – to sedí přesně. Já si ráda vaše zkušenosti a nápady přečtu, sleduji vaše rostlinky jak se jim daří. Prostě kdo se chce něco dozvědět, tak zkusí experimentovat., kdo nechce, tak asi aspoň prudí. To tak je. Vidím to také hodně ve skupinách na fcb. Komentáře jsou někdy opravdu ubohé, trapné.
  Skořápky, mléko, jícha a další pomocníci s pěstováním fungují. Třeba já prvně dělám výluhy ze zeleniny a chleba, to jsem dřív neznala. Banánovou slupku, lógr z kávy a jiné pokusy používám dávno. To že se občas něco nepovede je také zkušenost. Každý má jiné podmínky, tak si to musí přizpůsobit. Když je chuť a zájem něco pěstovat, tak si to každý může dělat po svém, také možnost, ale proč urážet?
  Nejvíc otravné je, když jsou u příspěvku komentáře úplně mimo téma, nesmysly. Někdo se třeba na něco zeptá a odpověď nikde, jenom urážlivé blbosti.
  Správně píšete, že vás to nerozhodí, tak prosím, pište dál. Je nás většina co nás to zajímá.
  Ať se daří.

 4. Smutná charakteristika části naší společnosti , která úspěšně dokáže otravovat život ostatním. Ale naštěstí jsou lidé jako vy , kterých se to může dotknout , ale dokáží se nad to povznést a dál hledat nové cesty . Moudrý člověk si z vašich rad a pokusů dokáže vybrat informace , které ho posunou dále , ten omezený se neznámého bojí a hned proti tomu brojí. Jsem rád , že mohu čerpat inspirace z vašich rad a pokusů , že pro ostatní objevujete a zkoušíte pro ně prozatím neznámé odrůdy a že jim je dokážete i zprostředkovat. Než jsem se přidal do rajčatové skupiny na fb , tak jsem pěstoval naráz maximálně do 15 odrůd . Teď se pohybuji cca kolem 70 odrůd ročně ,také díky Vám ,a když se daří , tak se člověk nemůže vynadívat na tu krásu. A co teprve ty chutě . Proto držím palce a přeji si , aby jste ještě dlouho měla chuť se dělit o vaše znalosti , zkušenosti a pokusy.
  Mějte se krásně a ať se daří.

 5. Babička říkávala, že prázdný sud nejvíc duní………………….
  A já tvrdím, že kdo chce může se učit celý život a každý den objevit něco nového.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *