24. březen 2023

Stěhuji citrusy ze zimoviště na dvůr. Jsou to už velmi hmotné kousky, takže jsem docela nadřená. Vypadají ovšem skvostně. V oranžérii je během zimy dostatek světla a jsou zde krbová kamna. Tentokrát jsme v nich přitápěli docela často a rostliny to ocenily. Neshodily ani lístek.

Držím je ovšem hodně na suchu a tak některé z nich měly listy docela tragicky svěšené a třeba o citroník Lisbon jsem se až bála, jak vypadal bez života. Po zálivce sluníčkem ohřátou dešťovou vodou a několika životodárných sprchách vypadá opět nádherně. Střihla jsem ho jen malinko, jsem s tvarem koruny hodně spokojená. ( Na obrázku.)

Mandarinky a většinu citronů už jsem sklidila, ale stále je na rostlinách dostatek plodů. Nádherná je limeta s neskutečně tmavými listy, spoustou plodů a už i násadou květů. Moc jsem zvědavá na to, jak budou ve finále vypadat první dva plody na odrůdě Limone Rosso. Vypadají velmi zajímavě a stromek si kupodivu drží zelenou barvu listů. Je totiž velmi náchylný na chlorózu a je dost těžké ho přesvědčit, že žlutá mu nesluší.

Obrovský už je pomerančovník Tarocco a já od něj po loňském radikálním řezu očekávám hodně květů. Kupodivu spokojeně vypadají rovněž jedinci, kteří rostli volně na záhonu a já jsem je na podzim musela ze země vykopat. Nijak se jich toto hrubé zacházení nedotklo.

4 thoughts on “24. březen 2023”

  1. Topím pouze v případě, že je v noci méně než -6°C a to více dní po sobě. Chladno mají solidní, ještě teď je tam kosa a venku mnohem tepleji. Nechtěla jsem, aby mi zmrzly andulky, které tam bydlí.
    Kdysi mi tam zmrzly všechny pravokořenné citrusy.

  2. Ahoj, nenechala. Zachránil je manžel. Tak dlouho jsem kňourala, že je neunesu, až vyjel svým autem z garáže, naskládal citrusy na palety a paleťákem je šoupnul do garáže. Mrzlo fest!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *