9. leden 2023

Prší, prší jen se leje a tak návštěva citrusů za účelem mlsání vitamínů je balzámem pro žaludek, duši i oči.

V zimovišti citrusů je těsno. Nedá se tam vůbec projít. Pokud si chci urhnout nějakou mandarinku nabo pomeranč, musím přeskládat polovinu místnosti. Venku je momentálně mnohem tepleji než uvnitř. Silné stěny drží chlad a převis střechy brání slunečním paprskům místnost dostatečně vyhřát. Tak občas nějaký stromek vynesu na dvůr na sluníčko a klidně by tam mohly být všechny. Je teplo. I ten déšť by jim prospěl.

Mandarinky odrůdy Myiagawa jsou právě nyní dokonale zralé a chuťove perfektní. Citroník Meyer má na poměrně malou rostlinu spoustu plodů a snad ho jejich dozrání příliš nevysílí. Spoustou pomerančů se může pochlubit Washington, jsou nádherně sladké. Limeta Verde je obsypaná plody, v truhlíku mi roste máta a já si tak můžu pochutnat na mojitu. Zatopim citrusům v krbových kamnech, udělám si nealko mojito, sednu si na sofa vyřazené z obýváku a budu se kochat pohledem na svoje krásné rostliny.

6 thoughts on “9. leden 2023”

 1. Batáty ve skleníku rostly nádherně a nadzemní část vypadala úžasně. Liány se krásně vertikálně vinuly po provázcích, byly zdravě zelené a bez chorob a škůdců. Jenže já jsem je pěstovala prvně a neodhadla jsem dobře dobu sklizně. Byla jsem hodně zvědavá a vykopala jsem hlízy předčasně. Byla jich spousta, ale požadované velikosti dosáhlo jen několik kusů. Ale snědli jsme je všechny včetně těch malých.
  Letos jdu do toho znovu a hlíza už sedí v petce s vodou.

 2. Množíte hlízu vlastní, nebo koupenou?
  Já jsem loni batáty dala do velikých „nádob“ z netkané černé textilie (Lidl – na jahody) a postavila k západní stěně domu, aby pobraly maximum tepla. Taky zem byla patřičně obohacená rozleželým hnojem. Nadzemní část perfektní – ale to bývá vždy. Výsledkem byl jediný batát ze tří nádob. V zemi úroda bývala, tak nevím, kde se stala chyba. Důvodem, proč jsem volila nádoby bylo, že pod zemí rostou hlízy (na rozdíl třeba od brambor) nepředvídatelně, a vždy jsem si ty největší přesekla rýčem. Myslela jsem, že z nádoby vysypu a posbírám.

 3. Množím hlízu koupenou. Velmi pečlivě ji vydrhnu v horké vodě, abych smyla případné chemikálie pro potlačení klíčení. Rostlinek jsem měla tak akorát.
  Jednou z chyb, které jsem udělala, byla zřejmě nedostatečná výživa. Hlíz bylo fakt hodně, ale měla jsem ještě vydržet, než nabydou dostatečnou hmotnost.
  Poučena z chyb vstupuji do nové sezóny a opět umístím rostlinky do skleníku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *