Voda

 

Už nějakou dobu jsme na suchu. Neprší, takže zásobníky na dešťovou vodu zejí prázdnotou a řeka vyschla. Nejsme napojení na městský vodovod, máme dvě studny. Z jedné bereme vodu pro domácnost a ta zahradní je jako rezerva. Loni na jaře se manžel rozhodl, že tu domácí studnu by bylo potřeba vyčistit. Dojela parta k tomu účelu povolaná. Za pár minut vodu vyčerpáme a studnu vyčistíme. Tlustá hadice a čerpadlo se hodně snažily, ale hladina se ani napohla. Přítok vody byl tak silný, že vodu prostě vyčerpat nebylo možné. Borci neuspěli a odjeli. Momentálně máme obavy, že i tato bezedná studna poprvé ve své historii vyschne.

Včera jsem rozhodla, že ani kapka vody použité v domácnosti neodteče zbytečně do odpadu. Jen na proplachování vykvašených semínek rajčat jsem  překvapivě použila 20l vody. Máti si neustále něco pere v kyblíku, tak jsem jí zakázala vylévat vodu po máchání. No a tak jsem mohla zalít tomely a dnešní domácí sběr dostane Asimina.

Rajčata už nezalévám, zatím se většina drží statečně, jen ta v nádobách vypadají hodně smutně. Nedostatek vody ovšem vyhnal jejich chuť  k naprosté dokonalosti a i odrůdy, které jsem za nedostatek chuti kritizovala, jsou jedlé.

Příští rok budu muset vodu nějak řešit a zřejmě přibudou další nádrže na dešťovku. Kdosi mi doporučil využít starého bazénu a to by možná bylo řešení. Nějaký se u nás jistě najde a pod ořechem je místa dostatek.

 

 

2 thoughts on “Voda”

  1. Voda z vodovodu je neskutočne drahá a bude to stále horšie . Vlani sme platili mesačne za vodu 28 eur, doplácali sme pri vyúčtovaní 181 eur, tento rok to bude už podstatne viac. Na 35 ročnom rodinnom dome máme žiaľbohu rovnú strechu so stredovými zvodmi vody do kanála. Dažďovú vodu mám možnosť chytať iba z malej šikmej striešky vo dvore. Studňu nemáme, ani potok v blízkosti. Neviem, ako to budem riešiť budúci rok.

  2. Jani, bydlíš pár metrů od potoka hádej, odkud se asi voda v bezedné studni bere? 😉 Tak mají jednu studnu v humně i tcháni…už je na suchu.
    Ano, už to začíná být těžké dilema, kdo zbytky vody dostane, kdo by mohl vydržet a modlit se, aby zapršelo. K čemu ti budou nádrže na vodu, když neprší? V neděli poprskalo, v nádrži nic nepřibylo, tak možná dva litry 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *