Bramborový škrob

Já ujíždím na bramborácích a ty moje jsou hodně vyhlášené. Dnes na ně mám obrovskou chuť, ale nemůžu si bohužel dovolit ještě více naštvat můj momentálně lehce podrážděný žlučník. Řešením by bylo, upéct si je bez tuku v troubě. Budu o tomto způsobu přípravy uvažovat.

Po nastrouhání brambor z nich vždy velmi pečlivě vymačkám všechnu tekutinu, kterou vypiju. Můj věčně lehce překyselený žaludek to vítá s povděkem. Tentokrát ale použiju tento blahodárný roztok bramborového škrobu jiným způsobem. Bramborový škrob totiž milují rostlinky paprik a to jak ve stadiu sazenic tak v období tvorby plodů. Tato látka na ně působí jako životabudič, jako zdroj životní energie a ony jsou pak schopné poskytnou bohatou úrodu.

Bramborový škrob obsahuje především spoustu uhlovodíků a hlavně glukózy. Mobilizuje všechny rezervy rostliy, stimuluje růst zelené masy, tvorbu a rozvoj plodů. Škrob taky podporuje rozvoj imunity a papriky tak lépe odolávají chorobám a škůdcům.

Já pěstuji většinu paprik v nádobách a pokud zrovna nemám chuť na bramborák, používám jednu čajovou lžičku solamylu a zapravím do substrátu. Mám dokonce pocit, že škrob má zásluhu i na tom, že plody lépe chutnají.

2 thoughts on “Bramborový škrob”

  1. Dobrý den Jani, tak tohle neznám. Včera jsem vyzkoušela a roztokem jsem polila i rajčata. Nevím, jestli jsem udělala dobře. Jsem zvědavá, jak se všem rostlinkám bude dařit. Pár semínek paprik jsem vysela v prosinci, jak jste kdysi psala. A ony už mi budou kvést. Papriky i rajčata zalévám výluhem z banánových slupek. Co používáte konkrétně na rajčata?
    Děkuji za odpověď.

  2. Dobrý den, já to nijak nerozlišuji a pro rajčata, papriky i okurky používám stejné lektvary, i když některé jsou třeba vhodnější pro jeden druh rostlin. Jen je potřeba dbát na to, aby rostlinstvo dostalo v tu správnou dobu ty správné prvky. Třeba při tvorbě kořenového systému fosfor, při tvorbě zelené hmoty dusík a při tvorbě plodů pak draslík.

    Našim paprikám teď přeje počasí a dostatek sluníčka je pro ně balzámem. Všechny výluhy a vývary ze zbytků zeleniny jsou nadupané spoustou užitečných makro i mikroelementů a rostlinsto je velmi dobře přijímá.

    Přeji bohatou úrodu paprik 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *