5. leden 2022

Mám ve své výsevní misce šest míst. Vaše Blahorodí, La Mur a Celano byli jasní kandidáti. Protože mě v Hornbachu opět ohromila cena mých oblíbených bio semínek odrůdy Bolstar Baloe ( 175 korun), tak jsem se rozhodla do čtvrté skořápky vysít poslední semínko, které se krčilo v sáčku. Tato odrůda skvěle chutná, bohatě plodí a krásně vypadá. Pokusím se ji nařízkovat. Do čísla 5 jsem umístila semínko nádherného hybridu Malinová Fontána. Kolem tohoto rajčete se nedalo projít bez zastavení se. Vysokánské rostliny obsypané bohatými  vijany s plody nádherné tmavě růžové barvy a excelentní chutí. Šestku si vylosovalo Datterino. Ještě jsem ho nikdy nepěstovala ve skleníku a mám poslední dvě semínka.

Rozhodla jsem se, že těmto rostlinkám nebudu přisvětlovat. Pokud se malinko vytáhnou, tak to vůbec nebude vadit, jde mi jen o co největší počet zálistků. Navíc mají zamluvené okno v chladné místnosti, takže neporostou nijak překotně. Klonů bude potřeba spousta. Leden je pro moje odběratele rezervační měsíc a sotva začal, už mám polovinu kapacity zadanou.

2 thoughts on “5. leden 2022”

  1. Dobrý den,
    prosím, můžete mi vysvětlit to s těmi klony? Jedná se o rozmnožování zálistky? Má to nějaké výhody? Moc děkuji ta odpověď.

  2. Vegetativní rozmnožování u rajčat pomocí zálístků má pro mě výhodu jedinou. Pokud mi zbude kupříkladu jen jedno semínko velmi drahé nebo obtížně sehnatelné odrůdy a já potřebuji více rostlin, pak je to elegantní řešení. Ze semínka tak lze získat sazenic několik a všechny si samozřejmě ponechají vlastnosti matečné rostliny. Někdy se stane, že se někomu přísada díky nevhodným podmínkám nehezky vytáhne a do výsadby zbývá ještě spousta času, pak je lepší rostlinu nařízkovat a řízky zakořenit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *