25. listopad 2021

Dýně hokaido, která se samovolně vysemenila na mém nádvorním vyvýšeném záhonku, mi ukázala možnost, jak pěstovat žluté melouny a dosáhnout tak na slušnou úrodu. Dýně si způsobně  vybrala místo mezi dvěma rajčaty a množství zelené hmoty, které během sezóny vytvořila, bylo pro mě indikátorem toho, že záhony jsou dokonale zásobené živinami. Devět nádherných velikých plodů se mi nepodařilo sklidit z pečlivě opečovávaných předpěstovaných sazenic nikdy.

Já mám moc ráda žluté melouny a tak jsem pro příští sezónu sáhla pro několik netradičních odrůd. Nádherně vypadá vzácný a neobvyklý indický melounek Kajari. Krátká vegetační doba, dobrá produkce, lahodná chuť a dlouhá trvanlivost při skladování dávají Kajari vynikající potenciál býti ozdobou naší zahrady. Jsem přesvědčená o tom, že koule se zelenými pruhy, které při dozrávání přecházejí do oranžové barvy budou rozhodně budit pozornost. Chuť je prý velmi lahodná.

Dalším krasavcem se sytě oranžovou dužinou, která je sladká a šťavnatá, je Hearts of gold. Trojici doplňuje vzácná stará francouzská odrůda Delice de la table, která svými výraznými žebry připomíná malé dýně. Zajímavý je tento melou jako nezralý, kdy má bílou barvu se zelenými pruhy. Dám si velmi záležet na tom, abych zde příští léto byla schopná odprezentovat nádhernou, bohatou, voňavou a chutnou úrodu.

6 thoughts on “25. listopad 2021”

  1. Ahoj. Mě tedy Kajari spíš zklamal. Moc malý a hodně moc semínek. Spíš jako ozdoba. Ale ve tvé zahradě či ve skleníku by se mohl ukázat v lepším světle. Nejlepší a nejranější meloun pro moje podmínky je zatím stále Halona F1.

  2. Tak Halona se zase nepovedla mně, ve skleníku vyprodukovala jen jediný plod. Nejvíce se mi zamlouvá Masada, ale už nemám semínka a nová jsem nesehnala.

  3. Cukrové melouny mi moc nejdou, až na RICH SWEETNESS. Velmi hezký pruhovaný minimelounek. Ve skleníku dal bohatou úrodu. Nevýhodou je celkem tenká dužnina a velké množství semen.

  4. Mým žlutým melounům se nelíbí ve skleníku. Ty venkovní měly vždy mnohem větší úrodu a rostliny vypadaly mnohem zdravěji a spokojeněji. Proto je vysadím na dvoře mezi rajčata a nechám je se slunit na vyhřáté dlažbě.

  5. Ty jsi si udělala ze skleníku chovnou stanici slimáků. Mně tam sem tam taky nějaký zabloudí, ale je to vzácná výjimka. Se slimáky se bojuje snadno, mnohem horší jsou mravenci, kteří roznášejí mšice, ale i ti mi dali letos pokoj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *