18. červenec 2021

Ke včerejšímu obědu jsme  s neteří připravily zelné šlíšky s cibulkou a slaninou. Tento recept nešlo ignorovat, autorkou je paní z Veselí nad Moravou se jménem Podlucká. Jídlo jsme malinko povýšili přidáním kozího sýra a bylo to docela jedlé. Jen jsem ty šlíšky měla malinko tuhší, bála jsem se řídkého těsta a tak jsem asi přidala moc mouky. Už mám několik nápadů, jak receptík vylepšit.

Včera jsem marně čekala na déšť. Z dálky bylo slyšet hřmění a spadlo dokonce několik kapek, ale to bylo vše. Odložené konve  se dostaly opět do akce. Ve Veličce už vystupují nad hladinu kameny, které jsou normálně pod vodou, tráva už dávno není zelená a uschlá křupe pod nohama. Závistivě nakukuji k sousedovi na jeho pečlivě zavlažovaný zelený pažit. Jsem na dně se zásobami vody. Pořád je to ale lepší, než kdyby mi do rajčat stále pršelo. Po loňské plísňové sezóně jsem lehce paranoidní a rostliny neustále pečlivě prohlížím.

Rajčata dozrávají, ale tak nějak hodně zvolna. Začínají se vybarvovat tmavé odrůdy, kterých mám letos docela hodně a jsem tedy zvědavá na jejich porovnání. Líbí se mi ruské Black Iceberg a rajče se zvláštním názvem  Marschmallow in Chocolate, nějaké ty plody nasadil i Paul Robeson.

Uzobávám zrající cherry a porovnávám jejich chutě, k čemuž nutím i členy rodiny. Zatím jednoznačně vítězí Oranžová fontána, ale prozatím má jen malou konkurenci. Pravidelný vítěz ochutnávek Datterino zatím jen chytá barvu. Asi sezvu nějaké přátele a uděláme ochutnávku.

4 thoughts on “18. červenec 2021”

 1. Milá Jani, opět jsem si po ránu pěkně početla. Již dlouho se chci zeptat na Váš názor ohledně Datterina. Mám jen dvě sazenice. Nádherně prospívají s ostatními odrůdami pod přístřeškem s průsvitnou střechou. Je možné, že jedno má velké množství rajčátek na bohatě větvených vijanech a druhé má klasické jednoduché vijany? Jediný rozdíl je ve velikosti samozavlažovacích květináčů. V prvním případě 50 cm, ve druhém 40 cm. Substrát Agro Natura, hnojeno jen při výsadbě hnojivem Natura a rozemletými vaječnými skořápkami. Semena mám o pana Neoralala z Neoseeds . Už jsem četla i názory o jeho F1 😉. Moc díky za odpověď. Zdraví Blanka

 2. Zdravím, Blanko.
  O odrůdě Datterino jsem něco málo nastudovala a dozvěděla jsem se, že to vůbec není hybrid. Firma nemá zájem na tom, aby si lidé vybírali semínka z plodů, tak jako já, a museli si sáčky koupit.

  S firmou Neoseeds mám bohužel jen špatné zkušenosti.

  O tom, zda bude vijan jednoduchý nebo složený si rozhodne rostlinka sama a pěstební podmínky nerozhodují. Já mám na jedné rostlině u většiny cherry rajčat vijany jak složené tak jednoduché. Některé odrůdy si ovšem ve vytváření složených vijanů obzvláště libují.

  1. Moc díky, Jani, za rychlou odpověď a že jste to tak pěkně nastudovala. Rajčata nám zatím dělají velkou radost, tak to snad vydrží. Semínka Datterina už nebudu objednávat a zkusím je vybrat. Přestěhovali jsme se na důchod na venkov a díky loňským lockdownům jsem začala pěstovat od semínek. Strašně mě to chytlo. Akorát jsem nečekala, že se mi chytí téměř každé, tak jsem pak měla asi 150 sazenic surfinií 🤦. Na rajčata manžel letos vybudoval krásný přístřešek chráněný ze tří stran a rajčata jedou jak divá. Ani pergolu nemáme tak pěknou 😄 Pravda, jedno rajče možná vyjde na 200,- Kč, ale stojí mi za to, chuť je parádní. Moc zdravím a ještě jednou díky.

 3. Blani, tak ten přístřešek je moje veliké přání. Už byl v plánu letos, ale jaksi se dělá pořád něco důležitějšího, tak snad se dočkám příští rok.
  Cena rajčete se bude každým rokem snižovat 🙂

  Jinak si tady s dovolením tykáme 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *