11. říjen 2019

Včera jsem se náhodou ocitla v Kauflandu, využila jsem příležitosti dokoupit kočkám nějaké konzervy a v úseku zeleniny mně zaujala rajčata odrůdy Cour di Bue. Samozřejmě jsem neodolala a jednoho nádherného bumbrlíčka koupila. Za rajče jsem zaplatila 31 korun a vypadá nádherně. Není to hybrid, takže vyberu semena, takový tvar rajčat se mi líbí. Plod vypadá , že dozrál někde ve skladech tomu určených a nějaká zvláštní pochoutka to patrně nebude, ale mně zajímají jen ta semena.

Počasí v tomto období je nevyzpytatelné, teploty po ránu těsně nad bobem mrazu, z nebe padá pořád spousta vody, foukají studené větry a někdy bývá i slunečno. Některá rajčata jsou ale pořád v naprostém klidu, pozvolna si dozrávají a co je neuvěřitelné – vůbec nepraskají. Týká se to odrůd Cencara, Marselon, Vikusija, Pokrasněvšaja Něvěsta a Vělikosvětskij. Taková rajčata mají velikou cenu právě na konci sezóny a navíc sebrané zelené plody doma v pohodě dozrají, aniž by rajče změklo. Spoustu plodů má ještě cherry Tutti Frutti a chutnají skvěle.

Mám takovou teorii, že mi rajčata nepraskají , protože mají ještě velikou listovou plochu a nadbytečná vláha má kudy odcházet. Pokud někdo bezdůvodně zbaví rostlinu většiny listů, pak plody praskají více.

7 thoughts on “11. říjen 2019”

 1. Jani to máš šťastie, že u Vás utorok nebol mráz a neošľahlo ti ich . Moje sú všetky kaput, včera som začala vonku doradu likvidovať. Škoda , mnohé cherry boli predtým naprosto zdravé ešte so spústou plodov, ktoré boli včera už na zemi (koreň Santa Orange snáď aj3 kg) , teraz hlásia ešte celkom teplé počasie , mohli pomaly dozrievať.
  S tým praskanímje to len čiastočne zásluhou listov, ale predovšetkým striedaním dlhého obdobia sucha v horúcom počasí bez pravidelnej zálievky a odrodovej náchylnosti. Napr. z Cherry mi vôbec nepraskali Tutti frutti, Santa Orange, Apricot dream, ale Sun Gold, Arielle,Tiger, Sunchocola aj dokonca trocha Gardenberry mi ku koncu sezóny praskali, hoci boli bohato olistené.Najviac ale Sungold , ten aj v lete po dažďoch , dolonca praskol ešte aj vnútri po odtrhnutí- tak ho už nebudem pestovať.

 2. Jsem moc ráda, že u nás nemrzlo. Rajčat na rostlinách je ještě spousta, ale už jsou na stole vzácnější a tak mi začínají i více chutnat. Včera jsem si hodně pošmákla na odrůdě Aranca, která mi v průběhu sezóny připadala naprosto jalová. Tato rajčata kupodivu získávají tu správnou chuť až na samém konci sezóny, že by jim přispívalo k vychucení právě toto podzimní počasí? Na tento poznatek ještě vysvětlující teorii nemám.

 3. Teď u nás několik dnů pršelo a tak se mně ani na zahradu nechtělo jít. Hledal jsem na internetu kde bych si něco přečetl a tak jsem zabloudil i sem. Vzal jsem to postupně od začátku září až do teď a moc jsem si početl. Jani, opravdu se ti ta stránka moc povedla. Musím přiznat, že když jsi tuto stránku zakládala, tak jsem si myslel, že nebudeš schopna tak pravidelně psát, a že tady bude mrtvo. Sice nemáš široký okruh přispívajících, ale svou chutí psát o ledasčem nahradíš plno různých pisálků. Asi odteď budu pravidelným čitatelem, možná někdy i něčím přispěji i když třeba v rajčatech jdu jiným směrem než ty a Eva. Přeji pěkný den a palec nahoru.
  Vladimír

 4. Vladimíre, Vladimíre, teď nevím, zdali mám být lehce dotčená Tvojí nedůvěrou v mé schopnosti, nebo skákat radostí, že jsi rozšířil řady mých čtenářů 🙂 Určitě si poskočím. Tyto stránky nenesou formu diskusního fóra, je to moje zpověď a pokud mi někdo článek okomentuje, mám obrovskou radost. Takže vítej mezi námi a fakt, že při pěstování rajčat volíš jinou cestu než my s Evou, je jen dobře, diskuse bude pestřejší. Za palec nahoru děkuji.

  1. Já mám taky jinou formu pěstování rajčat 😉 tedy spíš žádnou :-)) Ale ráda to tu u Janiny čtu a jelikož jsem ukecaná, tak nevynechám příležitost 😉 Zase lepší, než jí chodit kvokat domů :-))

 5. Ještě drobná poznámka, na těchto stránkách nikdy mrtvo být nemůže, tři ukecanější ženský, než jsme my s Evou a Radkou bys hledal dlouho a marná by byla snaha tvoje 🙂
  Už konečně zvládám toho smajlíka, opět významný pokrok v mém životě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *