13. červenec 2019

V loňské sezóně mě okolnosti přinutily vymyslet způsob, jak pěstovat rajčata v paletových boxech při naprostém nedostatku kvalitního kompostu. Uřízla jsem plastovým kyblíkům dno, rajčata do nich nasadila a kolem nich jsem celou dobu sypala posečenou trávu, popel a nějaké chutné zbytky z kuchyně. Letos na jaře byl kompost hotový a rostliny už mohou růst v pohodě bez kyblíků, přímo ve výživné zemi.

Letos zkouším, opět neplánovaně, další experiment. Jedné sazenici odrůdy De Barao Red listy totálně spálilo slunce a následně ty zbylé mráz. Zůstal mi kolek bez listového aparátu a vegetačního vrcholu. Rajče jsem kupodivu nevyhodila a ono vyhnalo 5 zálístků. Dva jsem někomu darovala a tři zapěstovala do rovnocenných výhonů. Rostlině mám v plánu ponechat na každém výhonu maximálně šest plodenství a budu mít tedy ve finále 18 vijanů. To je při pěstování na jeden výhon nereálné. De Barao se za péči odvděčilo, snaží se a vypadá úchvatně, kypí zdravím, je nádherně zelené , plody vypadají sympaticky a je jich spousta. Každý, kdo navštíví naši zahradu se u této rostliny s obdivem zastaví, a nemusí to být ani kovaný rajčatář. Příští rok, pokud zdraví dovolí, mám v plánu takovým způsobem pěstovat většinu rajčat. Každý výhon je důkladně upoután k jedné tyčce a rostlina je nádherně stabilní, všechny listy i plody mají dostatek prostoru a navzájem si nepřekážejí. Neustále hledám cestu, jak rajčata pěstovat a tento způsob mě nadchnul.

Běžně pěstuji rajčata na dva a více výhonů, ale vždy je jeden hlavní, na kterém je plodů nejvíce a na těch vedlejších je jich o poznání méně. Tady jsou si všechny rovny a taky se tak chovají, jako jeden samostatný hlavní výhon a úroda je tak mnohem větší.

4 thoughts on “13. červenec 2019”

  1. Jani,
    ja pestujem niektoré vybrané cherry a koktejlové aj na 5 výhonov, už keď ich sadím, majú obvykle 3 výhony a keď ich posadím na ležato tak si všetky pustia korene a správajú sa rovnocenne. Teraz som bola pozrieť Santa Orange vonku- prvý hlavný výhon som už pred 4 dňami zaštipla vo výške 2m za 8. vijanom, zvyšné 3 rovnocenné zakorenené ho čoskoro budú nasledovať, teda 4 výhony majú všetky už po 7 vijanov, tj.spolu 28, vyviazané sú k 2 tyčiam, neprekážajú si. Piaty výhon- menší má už tiež 4 vijany. Jednotlivé plody majú hmotnosť 16-25g,na 1 vijane je 10-18plodov, podľa toho či je rozdvojený, alebo nie. Ak bude priaznivé počasie , z 1 rastliny by mohlo byť viac než 35 strapcov rajčín.

    1. U cherry rajčat je to možné, s tím zakořeňováním výhonů je to dobrý nápad, nejsou pak závislé jen na hlavní kořenové soustavě a mají dostatek živin, jinak rostlina „drobí“ a horní plody bývají mnohem menší. Já jsem zvědavá, jestli se tak dají pěstovat i rajčata masitá. Stačily by mi dva vijany na každém výhonu.

    1. Pěstitelů rajčat je v Rusku obrovské množství a spousta z nich své zkušenosti prezentuje na youtube a mají velikou sledovanost. I já mám v této zemi díky rajčatům spoustu známých a za nejvyšší level považuji svoji přítelkyni Ninu. Ta ovšem svoje výpěstky na youtube neuvádí. Já tyto pěstitele velice uznávám a nad jejich nádhernými výpěstky často žasnu. Jsou to borci!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *