24. duben 2019

Byla u mě na návštěvě kamarádka Eva, která si přečetla moje stýskání, že mi letos asi nezbude moc rajčat, a tak mi donesla spoustu zálístků, které byly vzorně zabaleny a tak naservírovány jako na podnose. Moc děkuji, jsou mezi nimi velmi zajímavé odrůdy, snad z nich vypěstuji krásné a zdravé rostliny.

Mým paprikám se daří skvěle, jsou tak obsypané plody, že jsem některé musela uvázat ke konstrukci skleníku, aby se pod tíhou plodů nevyvrátily. Znovu podotýkám, že rostliny neviděly ani gram jakéhokoli zakoupeného hnojiva a výživu dostávají formou mých rozličných homemade přípravků. Velmi jim prospívá fermentovaný čaj, do kterého se snažím vložit co nejpestřejší mix bylin a do toho nejnovějšího jsem přidala nakrájené banánové slupky kvůli obsahu draslíku.

Získala jsem naprosto nový recept na přírodní a všem rostlinám prospěšné hnojivo. Do 9l vody přidáme 1kg nastrouhaných brambor, půlku tmavého celozrného chleba – stačí usušené zbytky – sáček sušených kvasnic a hrst cukru. Nádobu uzavřeme a dáme na týden na teplé místo. Hnojivo je hodně silné a je třeba je ředit 1:8. Jdu upéct ten celozrný chleba a použiji žitnou mouku, jen ho musím schovat před manželem, snědl by mi ho.

Ke snídani jsem si venku vytáhla nějaké ředkvičky a tedy nic moc. Na ty dlouhé jsem se docela těšila a ony jsou tenké, mají hodně kořínků a moc mi nechutnají. To Viola je prima, ale já jsem v tom šíleném suchu lehce zanedbala zálivku. Tak včera trochu zapršelo, tak do půlky nádrže na vodu, žádná sláva.

6 thoughts on “24. duben 2019”

  1. Dobrý den,
   U nás slunečno ale šílený uragán. Pokud byste nějaké nevyužité přebytky měl, tak bych byla moc ráda, zapomněla jsem na švagra, kterému každoročně věnuji nějaká rajčata a na spoustu dalších přátel. Moje místo je omezené a moje síly rovněž. Přijela bych si, můj kamarád jel dnes právě trasu Hodonín-Břeclav.

   1. O víkendu jsem to začal ve skleníku třídit, abych si v tom udělal nějaký pořádek. S výsadbou ven na zahradu zatím nespěchám, uvidím až jak se bude vyvíjet počasí.

    1. Já se naopak snažím co nejvíce rajčat vysadit ven, nelíbí se mi, jak se ve skleníku vytahují do výšky a choulostiví, mám ráda pevné a otužilé rostliny a ani s pěstováním ve skleníku nepočítám, loni se mi to vůbec nelíbilo, je tam na rajčata příliš vysoká teplota a blbě se opylují. Škoda každého nevyužitého slunečného dne, kdy čučí rajčata v květináčích. Odolné rostliny snesou i poměrně nízké teploty, jen mráz by mi nadělal problémy, ale nějaké zakrytí bych snad vymyslela. Právě pro jejich odolnost mám v oblibě ruské odrůdy, ty vydrží hodně.
     Jen bych byla nerada, aby to vypadalo, že si u někoho vyžebrám rajčata a poběžím je zpeněžit někde na trh. Příbuzným a známým, kterým jsem to naivně slíbila neodhadnouce svoje schopnosti dám výpěstky svoje a ty vyptané si vysadím pro obměnu sortimentu.

 1. Ja tiež postupne vysádzam von, nech sa otužujú, priesad mám dosť, ak by aj niečo chladom uhynulo, tak dosadím zakorenené zo zálistkov, ktoré je mi ľúto zo vzácnych druhov vyhadzovať. Mám už vonku 20 koreňov.

  1. Ahoj, Evi!
   Já dnes asi vysadím ven další rostliny a to do paletových boxů. Hlásí sice nějaké ochlazení, ale pokud nebude pod nulou, tak mi to nevadí, to mě spíš hrozně štve ten neustálý vichr, rostliny jsou z toho taky unavené.
   Hezký den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *