Dnes jsem zjistila, že se mi ve skleníku objevili mravenci a donesli si sebou svoji obživu a to mšice. Na mravence zrovna doma žádný prostředek nemám a tak jsem vyrobila odvar z cibulových slupek a kůry pomerančů, který by měl jako postřik na mšice zabrat. Zatím jsem je objevila jen na dvou rostlinách paprik, ale lepší je zasáhnout včas.
Přesadila jsem do finálních květináčů frigo jahodníky odrůdy San Andreas, skoro všechny rostlinky už kvetou a tak jsem jim postřikem dodala trošku tolik potřebného bóru.
Moje fíková miminka jsou prostě k sežrání!
Dobrý den přeji,
ten bór obsahuje jaké hnojivo?
Děkuji a přeji hezký víkend.
Hezký den,
Ideální by byla kyselina boritá, ale nepodařilo se mi ji sehnat. Musela jsem tedy použít obyčejný BORAX a i ten jsem sháněla docela složitě, prodávají se staré zásoby, protože prý je zákaz tyto látky v současné době prodávat. Použila jsem poloviční koncentraci než doporučuje výrobce, podle mého soukromého chemického názoru to stačí, přidala jsem kapku jodu.
Taky přeji příjemný víkend.
BORAX není k sehnání, protože z něj děti dělají sliz :)))
Ahoj Evi!
Já to vím, moje neteř taky dělá sliz z boraxu a moje máti se toho jejich roztoku málem napila, protože jej děvčata nalila do lahve od minerálky. Sestra mi pak jako chemikovi zoufale telefonovala, jak mají babičku zachránit.
Dobré ráno,
kyselina boritá se dá koupit na e-bay, takže asi objednám, po boraxu se poohlédnu ve vinařských potřebách.
Koukám, že jste podobně jako já ranní ptáče. Hezký víkend!
Hezký den přeji,
přestože je mokrý a studený. Dorazila mi kyselina boritá a já bych se chtěl zeptat na dávkování.
Na olzeee je 5-10 g na 10 litrů vody a postřik za suhého počasí po ránu nebo na večer.
Kyselinu boritou bych použila v koncentraci 5g na 10l vody, rozpustit zásadně v horké vodě, ve studené se nerozpouští. Při případném postřiku na rajčata a to za květu, doporučuji přidat litr mléka nebo kefíru a 5 až 10 kapek jódu. Tento postřik rostlině pomůže vytvořit mnohem bohatší květenství a tvorbu plodů (bór), větší odolnost vůči povětrnostním podmínkám a rané zrání plodů (jód) a prevenci proti houbovým chorobám (kefír). Úspěch zaručen!
Jahodníky bych stříkala před květem nebo za květu, zásadně ne do plodů, kyselina boritá není úplně zlaté neviňátko, ale v této koncentraci je to v pohodě.
Ať nám to zdravě roste!
Borax není to samé jako kyselina boritá, zjistil bych si víc, boritá čistí půdu od hub apod. stejně jako tělo. A také jako prvek k hnojení nevím ale k čemu slouží.
Ten odvar vaříte jak dlouho nebo stačí jenom spařit?
Dík
Ne, nevařím, jen nacpu do sklenice cibulové slupky a kůru zhruba z jednoho pomeranče a zaleju vařící vodou, nechám vyluhovat zhruba hodinu, někdy i více. Loni jsem neměla na paprikách ani jednu mšici, ale nejdříve jsem důkladně vymýtila mravence. Letos jsem to neudělala a mšice jsou všude, nově jsem použila postřik na bázi oleje a prášku do pečiva a střídám to. Bór je důležitý pro násadu bohatšího květenství, při jeho nedostatku květy opadávají neopýlené a netvoří se plody.
Ta kyselina se dá koupi na internetu, chemické potřeby apod. V Brně je prodejna hnojiv pro vinaře.