25. říjen 2022

Procházka po zahradě v tomto období znamená plné břicho. Stále k mé veliké radosti dozrává spousta fíků a venkovní obr je pořád krásně zelený. Fíkovníkům v nádobách už listy žloutnou a opadávají. Nejsem sběratelem fíkovníkových odrůd, pěstuji je pouze pro jídlo a tak u nich nemám ani jmenovky. Kdyby fíky dozrávalay každoročně tak jako letos, stačily by mi dvě rostliny a to jedna s plody zelenými a druhá s fialovými.

Sběratelem odrůd rajčat ale jsem a tak mě těší, že si na nich stále můžu pochutnat, i když už jen v omezeném množství a to výhradně na cherry odrůdách pěstovaných v nádobách. Bloumám po zahradě, uzobávám a vždy se s úžasem zastavím a obdivuji skvělou chuť odrůd od firmy Thomson&Morgan. Oválné červené plody Santonio jsou velmi dekorativní, obsypané  nádherně oranžovými rajčátky bylo letos Beauty Orange a barevnou škálu doplňoval tmavý Garnet.  Množstvím plodů a dokonalou vychuceností mě zaskočil ruský Koťja růžový a to jsem na něj už zvyklá. Neskutečně zaplodily Donatella a Datterino Giallo, u něhož mi ale nesedla chuť.  Stále ještě dozrává Tomarindo Multicolor, jemuž nepraskl ani jediný plod a vůbec se ho netýká nekroza květního konce.  S tímto fyziologickým nedostatkem se potýkaly Blush, Lucky Tiger a Creamsicle Grape, což jsou shodou okolností všechno odrůdy od firmy Artisan.

6 thoughts on “25. říjen 2022”

  1. Mimo dnešní téma se chci zeptat na citrusy. Zmiňovala jste odrůdu Limone Rosso. Taky jsem po ní v Adavu loni pokukovala, ale odolala. Nenašla jsem totiž nikde info o využití plodů. Víte něco o tom, jak se dají tyto plody v kuchyni zužitkovat?

  2. S citrusem Limone Rosso taky z Adava je docela těžké pořízení. Je velmi obtížné zajistit, aby mu nežloutly listy. Má přitom úplně stejné podmínky jako ostatní rostliny. Letos se mi to celkem dařilo a dokonce poprvé ukázal dva květy a já tedy zřejmě sklidím dva plody. Citronky vypadají zajímavě, ale co s nima zatím nedokáži poradit. Jsou moje první.

  3. Tak pokud se dočkáte zralých plodů, prosím o kulinární popis. Vzhled by měl být zajímavý, ale pinožit se s pěstováním citrusu jen kvůli vizuálnu je pro mě luxus. Teď mají v nabídce Ricco Rosso. Fotka na rozdíl od popisu! ukazuje žlutozelený plod. A využití zmíněno není.

  4. No tak kůra se dá vždy použít třeba do cukroví 🙂 Já usuším každý kousek oloupané kůry ze svých mandarinek a v zimě přidávám do čaje, nádherně to voní.

  5. Kůru taky suším a používám. Ale na koupi stromku jen kvůli kůře nemám dost místa i když plody na fotce jsou nádherné. Nakonec mě zlákala Boata.

  6. Tak jsem na tu Boatu koukala a vypadá moc hezky. Nemám momentálně žádný Kumquat, oba jsem zahubila a byly krásné. Tento kříženec by se mi líbil. Naštěstí mi objednané citrusy dorazí už dnes, jinak bych stromek k objednávce asi přihodila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *