2. listopad 2021

Prší, sice drobně, ale já věřím, že vytrvale. Šla jsem naplnit svoje plíce tím nádherně vlhkým vzduchem, ač se tomu můj momentálně stále ucpaný nos zarputile bránil.

Včera jsem se snažila přesvědčit svoje tělo, že bolest je stav mysli a to, co mi  z páteře vystřeluje při sebemenším pohybu , je jen neškodné šimrání. Na nějakou dobu mozek poslechl a já jsem uklidila ty hromady listí, které vichr nafoukal k našemu plotu u chodníku. Sousedi tam skoro žádné listí neměli, takže buď pravidelně uklízejí, nebo je nějakým záhadným způsobem větru náš plot sympatičtější. Navíc to listí nám nepatří, takové stromy v  arboretu nemáme a ty naše ukázněně opadávají na našem pozemku. Listí byla hromada.

Na zahradě jsou na různých vhodných místech zakopány kyblíky bez dna, ve kterých rostla rajčata. Opatrně jsem je vytáhla tak, aby v nich zůstal veškerý substrát a to nebyl problém, je dokonale prokořeněný. Kyblíky jsem umístila na záhon a dokonale prolila vodou. Někdo v tuto chvíli šlape zelí a já listí, které jsem do vzniklých jamek nacpala. Hmotu jsem zatížila kameny a tím zamezila snaze listí se rozpínat a zároveň získala orientační body. Vymodlený déšť poskytne tak důležitou vláhu. Během tlení občas přidám nějakou tu banánovou slupku nebo jiný odpad z kuchyně jako pamlsek pro pracující mikroorganismy a hlavně houby. Procesy jsem nastartovala přidáním kousků krásně zetlelého pařezu, na kterých už nějaké houbičky byly.

Večer jsem si ale užila krušné chvíle, kdy moje autohypnóza přestala působit a skříplé nervy mezi plotýnkami se probudily k životu. Ale hlavně, že holky vyhrály nad Německem a že to byla bitva.

11 thoughts on “2. listopad 2021”

 1. Tak nám opět nachcalo a je to úplně na nic, jen je opět vše na povrchu mokré. Povrch byl jedinná „věc“, která při slunečním osvitu odpoledne obeschla. To, že je zem mokrá v celé hloubce, tak to je vidět na krtkovi, který ryje jako divý.
  Tohle chcaní řeky ani studny nenaplní, pršet musí někde jinde.
  Toš asi tak.

 2. Hele, nás nenaštveš 🙂
  Krásně zahradnicky prší celý den a všechno viditelně pookřálo. U nás krtek nepracuje, poslali jsme ho na Břeclavsko, tam je prý vlhko, tady by si odřel lopatky.

  1. Jediné místo, kde někdo ryje je skleník, který pravidelně zavlažuju. Krtek by si u nás, jak píše Jana dolámal ruce. Jani, máš srážkoměr už? Já ho de.il nevylila po závlaze a vím houby, kolik napršelo. No žádné úhrny to teda nejsou 🙁 Uvidím, co tam najdu ráno. Po tom, co jsem ho tedy vylila, jsem ještě nekontrolovala.

  2. Minulý týden jsem v tom „suchu“ sekal trávu motorovou sekačkou. Šílená práce, zelená špenátová hmota ani neletěla do koše, jen se to rozšrotovalo na kaši. V „sádku“ už na to prdím, počkám až to všechno zamrzne a uschne, abych to mohl nějak vyklučit.
   Dnes ráno mlha jako prase, auto obalené ledem, a nyní ve větru a slunci se veškerá včerejší voda vrací zpět do ovzduší, aby zítra zase vše namočila. Dodělávám rekonstrukci skleníků a říkám si, že jsem nezastřešil celou zahradu ;-(
   Přeji Vám všem vody co hrdlo ráčí, ať je ta Velička vody plná až po okraj, aby mohla pak natéct sem k nám dolů a já si ji načerpal dle potřeby.

   PS: A co takhle občas do kostela místo polehávání na kanapi?

   1. My, co jsme už sekli se zaměstnáním a postupně se seznamujeme se svobodou, můžeme ležet na kanapi tak dlouho, jak se nám zlíbí. Dnes jsem byla na úřadu práce a byla jsem tázána, jakou práci bych si představovala. Žádnou, zněla moje odpověď. To prý ale do formuláře napsat nelze 🙂 🙂
    Jo a na naši vodu z Veličky budeš čekat marně, protože se vlévá do Moravy a nikoli do Dyje.

    1. Dobré ránko!
     Od soutoku Moravy a Dyje je napájen lužní les, a to je ta nevyčerpatelná zásobárna spodní vody, jen ji nesmíte vycamrat na zalévání 😉

     Tři mí spolužáci ze střední jsou již v předčasném důchodu a nyní je to jen otázka kovidového apartheidu kdy s tím případně praštím i já a odstěhuju se na rajský ostrov. Vem čert těch pár procent, o které bych přišel.

 3. No tak ve srážkoměru se ráno choulilo „krásných“ 10mm, ale díky za ně. Doplnily se mi zásobníky vody a já má čím zalévat půdu ve skleníku a kompost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *