9. září 2021

Už několik dní jsem při pobytu ve skleníku slyšela podivný šramot. Vůbec jsem pro ty zvláštní zvuky nemohla najít vysvětlení a měla jsem podezření na nějakou myšku. Myši se ale u nás v okruhu několika set metrů nevyskytují a můžou za to naše lovecky založené kočky. Myš je tedy u nás velmi nedostatkové zboží a tak občas skončí v misce nějaká ta neopatrná veverka, kterým se naopak u nás díky obrovskému ořešáku a několika lískám velmi daří.

Původ oněch zvuků jsem nakonec odhalila a bylo to pro mě veliké překvapení. Z larev, které při prosívání pečlivě vybírám z kompostu, pro jejich služby si je hýčkám a nosím do teplého skleníku pro bezpečné přezimování, se vykuklili zlatí zlatohlávci a to ve slušném počtu. Jsou nádherní a mají krásné kovové zabarvení a to díky odrazu levotočivého polarizovaného světla. Kdybychom se na ně koukli přes kruhově polarizační filtr, který propouští jen světlo pravotočivé, tak budou brouci černí. Taky jsem vysledovala, že při létání neotevírají krovky, jen nějaká blanitá křídla. Jen se asi kluci zmýlili v ročním období, nevím, zda do zimy stihnou svoje naprogramované poslání.

Rostliny rajčat pěstované v bílých nopových válcích na dvoře pomalu končí. Svůj úkol tato cherry rajčátka splnila nad očekávání, jen musím doladit jejich uvazování. Pod tíhou velikého množství plodů se moje bambusové tyčky ohýbaly. Mám už to v hlavě vymyšleno. Zeminu nebudu vysypávat, naopak budu přidávat nějaké dobroty z kuchyně a mám dva pytle holubinců. Z každé nádoby tak vytvořím minikompostér a příští rok bude substrát nachystaný pro výsadbu. Taky se pokusím ulovit nějaké ty žížaly a do válců je umístím. Ukecám samičky zlatohlávků, aby mi tam nakladly vajíčka.

3 thoughts on “9. září 2021”

  1. Včera jsem larvy vybírala z brambor při vyorávání a dávala je ke kraji, kde už je dávno sklizeno a jsou tam zbytky tlející posečené trávy – tam budou v teple a bezpečí. Jinak…v hnojišti naproti, máme doslova zlatohlávkovou chovku. Ale když nad tím uvažuju, letos jich v zahradě, oproti jiným rokům bylo nějak málo 🙁 Všichni píšou, kolik myší, hrabošů…nejsou, vůbec nejsou, kočka jestli přinesla 10 za celé léto a i to byly většinou myšice. Nad polema tu vždycky kroužilo x káňat, letos nic. Nemají co lovit. Nevím, kam se ti hraboši poděli, že by všechny vychytala ta parta lišek (liška s 5 liščaty) se mi až tak nezdá.

  2. No mně se zase zdá letos málo motýlů. Jiné roky mi tady poletuje spousta otakárků a admirálů a letos nic moc. Jen se mi tady rozmnožil Perleťovec stříbropásek a to patrně díky spoustě violek v trávníku. Letos jich máme plnou zahradu a komule je jimi obsypaná. Je to krásná podívaná.

    1. Přesně, taky tak. I ty babočky, ale oťase by člověk pohledal, jiné roky jich bývalo plno. A najednou začalo velké rojení kudlanek, skoro jsem zapomněla, že jsou, celé léto nebyly, až teď vidím denně minimálně jednu. Podle tlustých břich bych tipla, že hledají samičky vhodný bejvák, kam naklást, dost často je to bohužel někde uvnitř baráku. Už se mi stalo, že se vylíhnuly kolem Vánoc a já sháněla, čím ty hladové krky nakrmit. Prý octomilky. Jenže ty v zimě jaksi nebylo kde sehnat, chuděrky pidikudlajz mi pošly 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *