18. červen 2021

Rajčata pěstuji ve skleníku teprve druhým rokem a patrně taky naposledy. Loni jsem byla spokojená.  Plodů byla spousta, rostliny krásné a vysoké. Jen ta chuť byla hlavně u cherry odrůd úplně někde jinde, než u rajčat venkovních. Na prášky jsem ale byla z invaze molic.

Letos se zatím molice nevyskytují, ale objevil se jiný problém. Květy jsou velmi špatně opylované a plodů na vijanech velmi poskrovnu. Mám na skleníku stínící tkaninu a teplotu uvnitř udržuji v mezích přijatelných. Všechna rajčata mají naprosto totožné podmínky a rozdíly v kvalitě opylování jsou veliké. Znovu musím vyzdvihnout ruské odrůdy šlechtěné firmou Partner, které jsou naopak plody doslova přetížené. Vaše Blahorodí, Alfonse a Jack Pot musím velmi pečlivě uvazovat, aby se květenství pod tíhou plodů neulomila.

Závěr, že ve skleníku se daří pouze hybridům k tomu určeným, taky není správný. Vedle sebe rostoucí žebrovaná Garmoška má nadupaný první vijan krásnými plody a u taky žebrované Beauty Lotringy všechny květy zaschly. Takže pokud se příští rok rozhodnu nějaká rajčata pro ranou sklizeň ve skleníku pěstovat, pak budu velmi pečlivě vybírat letos osvědčené odrůdy.

Mám velmi oblíbená rajčata ve tvaru srdce, ale letos už pro ně nezbyl prostor, takže mám snad je tři druhy. Moc se mi líbí srdce Crushed Heart, které se tváří na venkovním záhonku velmi spokojeně a bohatost jeho květenství je ohromující.

 

2 thoughts on “18. červen 2021”

  1. Crushed Heart som mala aj vlani, je to pomerne skorá odroda, navyše bohato kvitne a nasádza plody, jedine tie typické pre niektoré srdcia, akoby zavädlé listy sú chybičkou krásy.Tento rok ju mám vonku od 8. mája a celkom sa s počasím popasovala .
    Fakt nie je pravdou, že v skleníku sa darí iba hybridom. Z cherry sa tam veľmi páči Iva´s Red Berry aj Strelka, Kibits , Subarctic Plenty si vedú dobre, hoci nie sú hybridy. Veľmi starostlivo som tento rok vyberala sortiment do skleníka. Roky som dávala iba Startky, nejaké Cherry hybridy , posledné roky aj Kumato, Stupické , nejaké Indigo. Biftekom a paprikovým som nemohla nájsť vhodnú odrodu pre skleník, tak som sa im vyhýbala. Všetky odrody, ktoré tam mámtento rok zasadajú pekne, iba na odrode Agro F1 sa mi na vrchných poschodiach objavilo na niektorých plodoch černanie špičiek, nemyslím že by to bolo až tak nedostatkom vápnika, lebo napr . Cornabel a iné podlhovasté sú v poriaku. Asi sa jej nepáčia tie horúčavy. Poliala som roztokom liadku vápenatého, uvidím, či to bude pokračovať.
    Zatiaľ som skleník nikdy nepritieňovala, lebo od 15.hod. poobede je tam už tieň a cez noc mám pri týchto teplotách všetky okná a dvere otvorené, tak to rastliny vydržia, ale ak budú pokračovať takéto horúčavy, asi skúsim pár tabúľ natrieť vápnom- čo som doteraz tiež ešte nerobila.Ešte som sa chcela spýtať, či máš semienka Crushed Heart odo mňa, alebo si niekde objednávala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *