13. červen 2021

Je neděle a přesně sedm hodin ráno. Ještě zcela nedávno bych právě v tuto chvíli zasedla za pokladnu jednoho hypermarketu. Tak tohle už se nikdy nestane a já se opíjím pocitem nabyté svobody.  Budu mít mnohem více času na svoje rostlinstvo a údržbu zahrady, která je tedy hodně zanedbaná. Ovšem rajčata mám výstavní a pokud se nestane nic mimořádného, tak očekávám vysoce nadprůměrnou úrodu.

Ráno jsem sesbírala spoustu slimáků z květů cukety. Vážně by mě zajímalo, jak se ti malí hajzlíci dozvědí, že zrovna dnes ráno ta cuketa pokvete.

Přeslička, pro kterou jsem se včera konečně vydala ke Konvalince, se už luhuje. Postřik tedy provedu zítra brzy ráno. Zásoba této zázračné byliny je u Konvalinky minimálně pro celou Jižní Moravu.

Chtěla bych jen podotknout, že panikařit při objevení sebemenšího flíčku na listech rajčat a okamžitě nasadit těžkou chemii se nevyplácí. Pletiva rostlin jsou díky intenzívnímu růstu řídká a je velmi pravděpodobné, že je postřikem spálíme a to nenávratně. Já jsem letos ještě nepoužila žádný ze svých pro rostliny šetrných prostředků, protože nebyl důvod. Použitím právě přesličky se naopak snažím rostlině pletiva zpevnit.

Moje ruská mini a převislá rajčata nasadila spoustu plodů. U těch převislých bude problém nějakým způsobem uvázat stonky takovým způsobem, aby se rostlina díky hmotnosti plodů nevyvrátila z kořenů.

Já pěstování kytek na zahradě zrovna neholduji, ale nějací jedinci se i zde vyskytují a zrovna v tuto dobu je na ně úžasný pohled. Slibuji na svou čest a svědomí, že o darované surfinie se pokusím starat vzorně 🙂

Myslím, že doma dlouho nevydržím a brzy se začnu ohlížet po nějakém mnohem smysluplnějším zaměstnání.

5 thoughts on “13. červen 2021”

 1. Jani, tie žlté kosatce máš odo mňa? Ja ich už presúvam mimo záhradu. Kedysi som ti posunula aj nejaké sibírske kosatce prežívajú ešte, podobne ako sa darí echinaceám a denivkám odo mňa ?

 2. Ty úchvatné žluté kosatce jsou od Tebe a já se na ně nemůžu vynadívat. Pak mi ještě kvetou modré a fialové, jsou menší, ale taky krásné. Echinacei mi dvakrát posekl manžel, ale už se z toho vzpamatovávají. Denivky jsou krásné, ale většinu jsem nasadila do zahrádky kamarádce, nenašla jsem pro ně včas místo. Až tu zahradu zrekonstruuji, tak si pro ně zajedu. Jestli mi je ovšem dá, protože je nadšená.

  1. Jani, to je škoda tých deniviek puky pred rozvitím sú výborná delikatesa na jedenie, oveľa chutnejšie, ako ľadový šalát. Na Thaiwane ich špeciálne na to pestujú. Možno použiť aj rozkvitnuté, budú navyše krásnou dekoráciou na tanieri. Tie rozkvitnuté navyše by boli stejne na druhý deň už kaput, tak prečo ich nevyužiť.Zvlášť ty, keďže si v podstate vegetariánka. Dúfam, že sa podelí, prípadne si koncom leta pre nejaké prídi.

 3. Bylo by mi líto, dát si jako salát poupata denivek, když jsou to tak krásné květy. Ale mám jich dost, tak to možná vyzkouším.

  Já nejdříve nutně potřebuji rekonstrukci jezírka. Na jeho břehu bych ty denivky chtěla.

 4. I like the helpful information you provide in your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check again
  here frequently. I am quite certain I will learn many
  new
  stuff right here! Best of luck for the next!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *