8. květen 2021

Jsem moc ráda, že jsem nebyla vybrána na páteční směnu. Dovedu si velmi živě představit, jak se davy lidí snaží vykoupit obchod z důvodu dnešního volného dne a obavy ze smrti hladem. Ještě větší radost mám z toho, že máme konečně na nějaký ten státní svátek zavřeno. Nemám směnu ani v neděli a díky dovolené jsem celý týden doma. Nádhera!

Vrhla jsem se na vysazování cuket na záhon. Byl nejvyšší čas a možná, že už je dokonce pozdě. Kořínky už důkladně prokořenily kelímek a začaly po dně hledat více místa. Naštěstí ještě nejsou do sebe zapleteny nijak tragicky. Vykopala jsem docela hlubokou jámu, na dno nacpala kopřivy a zasypala kompostem. Překvapilo mně, že půda je poměrně suchá a tak jsem vydatně rostlinky zalila. Samozřejmá je ohrádka a vaječné skořápky jako obrana proti slimákům.

Když jsem viděla tu spoustu nádherných kopřiv, které nechávám kvůli babočce kopřivové, tak jsem jich něco málo nacpala do nádoby a založila tak první letošní kopřivovou jíchu. Není tedy přísně jednodruhová, přihodila jsem nějakou tu bršlici, popenec a hluchavky, nechť to mají rostliny trochu pestré. Na zahradě nám roste spousta vlaštovičníku, který je spolu s ostropestřecem a benedyktem skvělý na očistu jater, žlučníku a slinivky. Nastříhala jsem tuto rostlinu do nádoby a zalila vodou. Výluhem pak zaliji jahodníky a zabráním tak jejich chorobám a výskytu škůdců.

11 thoughts on “8. květen 2021”

 1. A pročpak jsi nenakupoval během týdne, aha? Takové zákazníky fakt miluju 🙂

  A nevymlouvej se na nedostatek času, to u mně neprojde. Cáráš denně autem přes půlku Jižní Moravy. A neříkej, že nemáš doma mlíko a třeba kyselinu boritou.

  1. Mlíko jen plnotučné a kyselinu boritou najdu v čem?

   Cárám, cárám, ale z návštěv krámů je mi na blití. Většinou se stavuji ve velkém zahradnictví při cestě na zahradu, bohužel měli jen hnojivo s boraxem.

   1. Mlíko by mělo mít co nejméně tuku, ten je nám na nic. Kyselinu boritou jsi kdysi měl z Ruska, nebo se pletu, nebo už je asi vypotřebovaná. Kyselina boritá se prodávala v lékárně jako borová voda na vyplachování očí. Borax by mohly mít třeba barvy laky. Já mám dost, přijeď svoji přítelkyni navštívit 🙂

 2. Ahoj teta Jana a tesim sa volnym dnom, to je taka parada…,este tak viac Slnka a tepla

  otazocka, kedze na webe je toho malo o tej odrode.
  Mam vystipovat Favourite Holiday? Je to krasna rastlina s hrubou stonkou. Skoro ako dwarf typy. Ma asi 25 cm a zalistky uz velke.
  Nechat 1-2 a ostatne prec?
  La Donnu nechavam tak, je determinantna, ze? Je pekna,ale krehkejsia,ako srdcia byvaju..
  Vďaka a úspešný záhradkársky deň prajem

  Katka

 3. Ahoj, obě odrůdy, na které se ptáš, jsou semideterminantní a já jim nechávám dva výhony. Ve skleníku mi loni vyrostly až ke stropu, ale venku bývají o něco nižší. La Donna bývá křehčí, jako správná dáma, Favourite Holiday je, jak jsi postřehla, pevnější.

  Vše ostatní je ve Tvých rukou. Ať se daří !!!

 4. Vďaka za radu. Tak sa zariadim. Práve sa vraciame z prechádzky a natrhala som si dosť koprivy. Takže tiež zalozim na vyluh. Môžem zvyšok použiť aj pri výsadbe rajčín ako ty pri cuketach? Kopriva, hlina a sadenice? To je kvôli teplu, výžive a proti plesni? Po výsadbe zvyknem medzi rastliny dať nasekanú čačinu z tuji
  Lepšie sa medzi nimi chodí a tiež proti chorobam

  Vďaka za rady

  Katka

 5. Čačina je úžasné slovo, ale nevím, co to je 🙂
  Kopřiva v jamce při výsadbě je multifunkční, jako hnojivo, jako teplo, proti škůdcům a plísním.

  1. Ahoj

   trafila si presne ten spravny vyraz čačina je chvojí.
   Dnes zahajujem vysadbu, hura, aspon cast rastlin ide z domu, len som nemusela tak poctivo vypit pol na pol vino s muzom. Duni mi v hlave paradne..

   Uspesny den 🍅 vsetkym tomatofillom

   Paáá

   Katka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.