7. duben 2021

Dnešní noc tedy byla mrazivá, na okenním teploměru -4°C a ve skleníku +6°C a to je pohoda. Ovšem jen díky plynovému topítku. Obloha je nádherně jasná, takže ve dne nám s akumulací tepla pomůže sluníčko.

Snažím se přesadit svoje salátovky do samostatných a dostatečně velikých květináčů. Jsou to ještě mimina jen s děložními lístky a možná bych mohla počkat na první pravý. Ale momentálně je venku nechutná zima a tak se tam stejně nehodí nic dělat. Vysela jsem semínka po třech až čtyřech do jedné nádobky a ona vzešla všechna. Okurka bytostně nesnáší malý prostor na kořeny a pokud se povede, že květináč důkladně prokoření a kořeny se zamotají, nastane veliký problém. Po přesazení na trvalé stanoviště bude sedět a trucovat a jsou schopné ji v růstu předehnat i rostlinky vyseté vedle ní  přímo do země.

Okurky jsou velmi teplomilné a světlochtivé. Je dobré mít při přesazování dobře vyhřátou zeminu, já jsem naplněné květináče nechala dlouho nahřívat na topení. Pokud semena vyséváme brzy a není ještě dostatek přirozeného světla, je nutné přisvětlování. Jinak solidní přísadu na parapetu nevypěstujeme. Ideální je vysazovat do skleníku přísadu starou 20 dní. U okurek je psáno, že od vyklíčení do začátku plodnosti uplyne 38 až 42 dní a to dle ranosti odrůdy. Na parapetu se nám přísada zdrží klidně i 35 dní a ke tvorbě plodů má ještě veliký kus cesty. Vypěstovali jsme si stařenky.

Stejnou averzi k malému prostoru pro kořeny mají taky cukety a od doby, kdy si na to dávám veliký pozor, mám skvělou úrodu. Dříve jsem se často divila, proč mi rostliny stávkují, špatně rostou a mizerně plodí. Nedočkavě jsem brzy vysela a pak držela dlouho v kelímkách od jogurtu.

3 thoughts on “7. duben 2021”

  1. Presne tak Jani, , preto už nevysievam uhorky , ktoré idú do skleníka tak skoro, ako kedysi. Ešte a iba strojím vysievať cez víkend, tento rok sú zvlášť veľké výkyvy v teplotách. Veľa krát mi hadovky čučali v skleníku, keď som neprikurovala, ba stalo sa , že odišli na chlad od studenej zeminy, rajčiny sú na tom vždy o niečo lepšie. Kedysi ( asi pred 10 rokmi)som uhorky hadovky rýchlila aj na obyvakovom okne- celkom sa im darilo, obrala som aj takých 15-18 kusov v apríli, akurát zapratali celé okno . Už to nerobím- neoplatí sa mi, sme sami dve s dcérou, tá uhorky nemôže a ja keď náhodou dostanem chuť si raz za čas kúpim.

  2. Díky moc za ty tipy ohledně okurek. Vidím, že jsem se už párkrát dopustila zásadní chyby tím, že jsem dlouho „sušila“ sazeničky v květináčcích, než šly do země – a pak jsem se divila, proč to jsou takoví chcípáčci…

  3. Já jsem tak vždycky utrápila cukety a nemají to rády ani dýně. Jakákoli cuketa vysetá přímo do země byla lepší, než ty moje se zauzlenými kořeny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *