Úskalí brzkého výsevu.

 

Někteří z nás už plánují první výsevy paprik a rajčat. Já už jsem dokonce něco málo vysela. Pokud mají vzešlé rostlinky dostatek světla, optimální teplotu, přiměřenou zálivku a možnost větrání, pak není žádný problém. V zimních měsících se vždy takový ideál nepodaří nastavit, sazeničky se vytahují a jsou náchylné k chorobám a napadení škůdci.

Nejčastějším problémem u malých rostlinek bývá padání klíčících rostlin. Zdrojem infekce může být půda ale i infikované osivo. Chorobu způsobují patogenní houby přítomné v půdě, které se rozvíjejí při vysoké vzdušné vlhkosti, nedostatku sluníčka, nedostatečném větrání nebo při příliš hustém výsevu. Takovým problémům lze jednoduše předejít zakoupením supresivního výsevního substrátu, který obsahuje kupříkladu Trichodermu, která má schopnost patogeny potlačit. Při napadení vzcházejících rostlin se nejčastěji používá Previcur, ale mě je sympatičtější Magnicur. Já se snažím rostliny nepřelévat, větrat, dodržovat ideální teplotu a dostatek světla a chorobu jsem u svých výsevů nikdy nepozorovala.

Co jsem ovšem pozorovala pravidelně, to je výskyt černých půdních mušek smutnic. Samotné mušky jsou protivná stvoření, ale rostlinky nijak neohrožují. Škodí především jejich larvy, které žijí v zemině a okusují vláskové kořínky sazenic a mohou  tak ohrozit hlavně malé rostlinky, které pak vadnou. Pro likvidaci smutnic lze použít insekticidy, ale já bych dala přednost miniaturním hlísticím  Steinernema feltiae, které parazitují právě na larvách smutnic. Po likvidaci larev hlístice samy vymizí.

Dnes to vypadá na sice velmi mrazivý ale slunečný den a to by se mohlo mým sazeničkám na okenním parapetu zamlouvat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *