Co nám papriky neodpustí

Byly doby, kdy jsem nebyla schopná vypěstovat slušné papriky. Nijak jsem tímto stavem netrpěla, věnovala jsem se výhradně rajčatům. Jednoho dne jsem nabyla dojmu, že pěstování rajčat už mám dostatečně v paži a dokonale vymakané a ty papriky mně začaly zajímat. Uplynulé dvě sezóny jsem se  se svojí pověstnou vědeckou důsledností paprikám věnovala a dospěla jsem k docela zajímavým výsledkům. Moje letošní úroda byla skvělá a rostliny dokonale zdravé a spokojené. Bohatě zaplodily i v druhé vlně a jsem si docela jistá, že jsem pochopila, co k takové spokojenosti potřebují. Jsou ovšem záležitosti, se kterými se rostliny nejsou schopné vyrovnat a úroda je nedostatečná.

Rostliny paprik, na rozdíl od rajčat, tragicky reagují na poškození kořenů a jejich obnova jim trvá nekonečně dlouho. Papriky netvoří doplňující kořínky a nesnášejí, pokud je při přesazování zapustíme do zeminy níže, než doposud rostly. Přesazovat je tedy vhodné s kompletně prokořeněným a nepoškozeným balem a to velmi opatrně až něžně. Pokud si sazenice kupujete třeba na trhu, nikdy neberte ty, které mají holé kořínky a byly od sebe násilím odděleny. Taková rostlina nikdy neposkytne ideální výnos. Je tedy potřeba dát přednost hrnkovaným sazenicím.

Ve stavu, kdy rostlina nasadí na první květy, je nepřípustné přehnat hnojení dusíkem, rostlina reaguje tak, že květy shodí a dá přednost bujnému vegetativnímu růstu a stadium generativní potlačí. Dodávat dusík je potřeba, ale jen lehounce.

Rostliny paprik milují, opět na rozdíl od rajčat, vlhko a nesnášejí větrání. Je dobré, jako přízemní patro pod rostlinami, zvolit výsadbu něčeho zeleného. Vhodné jsou třena různé saláty, které zabrání odparu vody z půdy a udržují pro papriky tak milovanou vlhkost. Já jsem letos zvolila žluté melouny, ale to nebylo řešení dobré. Úponky plazivých lián melounů se mi neustále sápaly na rostliny a kdybych je nebránila, tak by byly papriky pohlceny. Takové násilí se ale nelíbilo melounům a pomstily se mi slabou úrodou.

Na odstraňování prvního korunního květu, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly, panují rozdílné názory, ale já odstraňuji květy někdy až do třetího a někdy i pátého „patra“ a dávám tím rostlinám možnost zesílit a vytvořit spoustu zelené hmoty potřebné k dokonalé fotosyntéze.

Moje rostlinky vyseté 22.11. se mají docela k světu a jsem s průběhem jejich růstu spokojená.

 

6 thoughts on “Co nám papriky neodpustí”

 1. Ahoj,
  po letošku už nebudu sadit hrnkované papriky, ale jen ty „oddělené“. Když jsem likvidoval letošní papriky, tak hrnkovaný bal byl stále znatelný. V tomto dávám za pravdu panu Meislovi.

 2. Ahoj,
  tak to máme každý jinou zkušenost. Já jsem ovšem neměla na mysli totálně zamotaný a propletený bal, kdy paprika rostla v mrňavém květináči příliš dlouho a kořeny se totálně zapletly do sebe. V takovém případě je ten bal znatelný hodně dlouho a kořeny to vzdaly, já bych to vzdala taky. Ono taky oddělené a oddělené mohou vypadat jinak. Jinak jsem příznivcem kolektivního pěstování v bedničkách. Úplný ideál je pro papriky textilní květináč.

 3. Mám podobnou zkušenost jako Mirek, u všech likvidovaných paprik byl patrný kořenový bal kvádrového tvaru podle krabic od mléka, ve kterých sazenice předpěstovávám, moc kořenů do okolí neprorůstalo, samozřejmě, teď už vím, že je to moje vina a kde s největší pravděpodobností dělám chyby. Objem „květináče“ 1litr se mi ale zas tak málo nezdá. Každopádně budu v příštím roce dělat experiment a část paprik budu pěstovat v truhlíkách a část klasicky v záhonu, kdy v truhlíkách už porostou od mala a do záhonu půjdou z krabic. K experimentu mne přivedla exkurze u pana Lebiše v Boskovicích a jeho plody obsypané rostliny paprik, lilků, rajčat a další zeleniny právě v truhlíkách.

 4. Tak já jsem nikdy žádné pozůstatky balu nezaznamenala a že kořeny likvidovaných rostlin zkoumám docela pečlivě. Jenže já všechny rostliny ihned po prokořenění květináče přesazuji, nikdy nedopustím, aby se kořeny motaly kolem obvodu nádoby a zoufale hledaly prostor. Jinak rajčata vysévám do misek a přesazuji zásadně do truhlíků a do bedniček, což je jasně vidět na obrázcích.

  Na vaše experimenty se moc těším a navrhuji, abychom svoje výsledky Mirek, Vy a já na konci sezóny porovnali. Určitě to bude zajímavé. Už nyní jsem zvědavá na fotky naší báječné úrody 🙂

 5. I když kořenové baly vypadají tak jak vypadají, tak největším problémem jsou nízké teploty. Pokud nebudou mít papriky teplo, tak nepomůže ani zlatý substrát a zálivka diamantovou vodou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *