26. prosinec 2020

Tak trochu sebevědomě jsem si myslela, že už vím o rajčatech všechno a žádná informace mně  nemůže překvapit. No a jedna docela nenápadná a nijak objemná knížka mně z tohoto omylu vyvedla. Včera už byl u nás docela klid, návštěva zaparkovala u pohádek v TV a tak jsem i já měla chvilku na čtení. Kdyby byla sezóna v plném proudu, tak ihned letím do zahrady a nápad, který mně tak nadchnul, bych okamžitě realizovala. No musím vydržet.

Momentálně vytahuji z odpadkového koše všechny banánové slupky, i když jsem zcela srozumitelně přikázala, aby byly ukládány do mnou nachystané nádoby. Taky velmi pečlivě shromažďuji slupky s citrusových plodů a nevadí ani ty, na nichž se objeví trocha „penicilínu“. Znamená to fakt, že ve slupce nejsou obsaženy žádné fungicidy. Slupky suším na topení a pak je mám v úmyslu pomlít na co nejmenší kousky. Tento prášek obsahuje hodně pektinu a já jej přidám do zeminy pro sazeničky rajčat a paprik. Pektin umí přesně to, co třeba zeolit, absorbuje přebytečnou vláhu ze substrátu a až ten vyschne, tak ji zpětně ochotně uvolní. Dospělé rostliny už zvládají svoje potřeby vody zvládat samy, ale mrňavé sazeničky se to musí nejprve naučit. Právě pektin jim v tom ochotně pomůže.

 

Sakra 7:05, zase jsem to nestihla 🙂

P.S. Tak to sluníčko se nakonec ukázalo i u nás.

3 thoughts on “26. prosinec 2020”

 1. Dobry deň teta Jana,

  rodina ešte spí, šialenstvo okolo varenia, pečenia konečne ustalo a ja mám priestor konečne zapriať Vám pohodové, šťastné a veselé Vianoce v zdraví aj Nový rok and no Corona for whole family. Ďakujeme za Vašu celoročnú pracu a že nam tuto vtipom spestrujete každý deň 😀👌🤗👋 a s perfektnými radami.
  Opatrujte sa, nič nepodceňujte, ešte chvíľu treba vydržať bez zhromažďovania, požiadavky na PN ky v pracovnom email-y sa množia už od 24.12., hlavne nakazeni zdravotníci v službách. Voľno vďaka nudzovemu stavu neexistuje… Držme sa navzájom záhradkári, pohyb na čerstvom vzduchu nas činí zdravšími, och, vyzerá, že vykuklo Slnko ☀️, to fakt???
  SUPER, svitá na lepšie časy
  Katkos

 2. Dobrý den, Katko!
  Tak u nás sluníčko ani náhodou. Ulevilo se mi ale, že se nedostavil předpovídaný noční mráz, mám stále plný skleník. Dnes se musím hecnout a rostlinstvo uklidit.

  Ohledně covidu jsem velmi opatrná a pokud nemusím, nevystrčím nos z baráku. Nedružím se, ač s někým bych moc ráda. Zdravotníky nesmírně obdivuji a držím palce. Nevím, zda bych to v jejich kůži dala.

  Doufejme, že k nám bude příroda v dalším roce vstřícnější a my se budeme moci radovat z bohaté úrody. Pokud ne, tak něco vymyslíme, abychom ji přelstili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *