17. prosinec 2020

Nikdy jsem svým rostlinám pěstovaným na okenním parapetu nepřisvětlovala. Mívali jsme doma velmi chladno a topili až po příchodu z práce a to někdy jen krbem v obýváku. Rostlinkám tedy úplně stačilo světlo z venku a nijak se nevytahovaly. Množství tepla a světla bylo v rovnováze. Je ale fakt, že rostliny rostly velmi zvolna, nikam nespěchaly. Taky klíčení probíhalo pomalu a to speciálně u paprik, ty byly schopné váhat i několik týdnů. Nyní je u nás tepla až příliš a to především v noci, svoji vyhřívanou deku jsem už uložila hluboko do skříně.

Rajčata a papriky klíčí do šesti dní a rostou rychle a bujně. Venku je neustálé nechutné šero a rovnováha mezi objemem světla a tepla je tím pádem rozhozená. Jediným řešením je dodat světlo. Koupila jsem tedy už druhou zářivku, tentokrát s barevným spektrem. Na parapetu okna to sice vypadá zvláštně a každý kolemjdoucí se zájmem zpomalí své kroky a pátrá, co je to za zvláštní vánoční výzdobu. S tím, že pěstuji rajčata , je už veřejnost dostatečně obeznámená a tak ani moc nevěřícně nekroutí hlavou. Lidi jsou zvědaví a na výsledky mého snažení se během sezóny jistě přijdou kouknout.

Už v duchu připravuji druhý ročník Rajčatové party a hodně jsem svým plánům přizpůsobila výběr odrůd pro následující sezónu. Dnes jdu vyměřit budoucí zastřešení, ať není moje úroda plně vydána  na pospas špatnému počasí.

Včera mně něco osvítilo, že by ta nová zářivka, a já dostala dva naprosto geniální nápady, jak moje pěstování rajčat ještě zdokonalit, jeden se týká pěstování ve skleníku a druhý na záhonech. Už aby bylo jaro!

2 thoughts on “17. prosinec 2020”

  1. Já jsem tu objednávku posunula. Chtěla jsem nejdříve vyzkoušet, jestli vůbec chci tak brzy a pod světly nějaké rostlinstvo pěstovat. Ještě nejsem rozhodnutá. Paprikám se líbí v mém okenním skleníčku a s přisvětlením. Rozhodnutá jsem ovšem pro nový a hodně veliký skleník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *