4. listopad 2020

Dnes mám nečekané volno a je tak nehezky, že bych byla raději v práci. Leje a je tmavo. Tak jsem se vydala pro trochu radosti do skleníku, ve kterém právě dozrávají citrusy. Vypadají úžasně a rozhodně by si zasloužily mnohem lepší ubytování. Ideální by byla nějaká oranžérie. Přečetla jsem si, že jde o druh uzavřené, zejména zámecké stavby s velkými okny a vytápěním, která slouží k přezimování choulostivých dřevin v květináčích a byla původně určená k pěstování citrusů. Zámek nemám a naši mladí s jeho pořízením nějak váhají 🙂  Mám celou zimu na přemýšlení, jak takovou oranžérii postavit a nemuselo by to být nic obrovského a honosného.

Včera jsem naštěstí koupila cukr a tak dnes budu krájet svoji nádhernou dýni Muscate d’Provence na kandování. Je to u nás nejžádanější forma zpracování dýně. Budu se mít čím zabavit, dýně je obrovská. Možná do směsi přidám i nějaký ten vlastní citron, je mi však líto je trhat, když na rostlinách vypadají tak hezky. Výhodu to má jasnou, můžu s klidem použít i kůru, která samozřejmě není ničím ošetřená. Taky bych si mohla za odměnu dopřát mojito, mátu a limetky mám.

3 thoughts on “4. listopad 2020”

  1. Jani, máš ich nádherné. Figy máš ešte vonku? Nebudeš mať na jar navyše nejaký exemplár Trnavského veľkoplodeého? možno by sa mu darilo aj u nás na Myjave.

  2. Tak fíky mám na dozrání ve skleníku a ty největší venku, už by se tam nevešly. Trnavský velkoplodý je prostě bomba, ale mám zatím jen malou rostlinku o výšce kolem 60cm. Nasadil celkem devět plodů a všechny postupně po jednom dozrávají. Ostatní budu muset na jaře ostříhat, takže řízky by byly, za vyzkoušení by to stálo určitě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *