Dezinfekce skleníku

Rozhodla jsem se, že letos bude nezbytné po ukončení sezóny důkladně vydezinfikovat skleník, tedy v mém případě polykarbonátový tunel. Existuje spousta doporučovaných a zaručeně účinných prostředků, ale já bych chtěla něco, co bude šetrné, nezasviní mi to půdu a zároveň to bude velmi účinné.

Naprosto dokonalá je k tomuto účelu vysoká teplota. Jde o metodu velmi účinnou, zaručeně eko a beznákladovou. Stačí skleník zavřít a počkat si na sluníčko. V takto uzavřeném prostoru dokáže teplota vystoupat i na 55°C a to je pro většinu patogenů a škůdců konečná. Vyhubí se tím všechny larvy a vajíčka škůdců vmezeřená i v těch nejméně přístupných škvírách. Jenže moje rostlinstvo vegetuje ve skleníku do pozdního podzimu, sluníčko je už hodně nízko, stíní stromy a tak dosáhnout takové teploty je pro mně nereálné.

Jednou z možností je zapálit koloidní síru nebo použít jako desinfekci jód, ten ovšem narušuje polykarbonát. Bezkonkurenčně nejvhodnější a jednoznačně nejefektivnější k desinfekci skleníku je hypochlorit, tedy chlornan sodný NaOCl.  Při srovnání s jinými dezinfekčními prostředky má jasně nejlepší biologickou snášenlivost. Nikdy nebyla prokázána jeho toxicita, mutagenita ani karcenogenita. Je tedy dokonce možné postříkat likvidované rostliny, aby se z nich při vynášení ze skleníku „nesypali“ na zem škůdci.

Hypochlorit je navíc bez problému dostupný a je obsažen kupříkladu v domestosu či bělidle. Pokud zvolený prostředek obsahuje více než 30% chlornanu, pak je dobré ho při použití ředit 1 :1 a v případě, že obsah účinné látky je nižší, je možné použít domestos neředěný.

2 thoughts on “Dezinfekce skleníku”

  1. Dobrý den, já efektivní mikroorganismy považuji za velmi důležité a prospěšné. Svými anaerobními „lektvary“ jsem letos zásobovala hlavně rajčata a s výsledkem jsem velmi spokojená. Taky nic neprodávám, jen letos prvně semena rajčat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *