8. červenec 2020

Ve skleníku mi letos řádí molice a to neskutečně, přitom jsem nikdy v letech minulých s touto havětí ve skleníku do styku nepřišla. Mšice jsou v pohodě, ty jsem vyprovodila snadno. Použila jsem lepové desky a spoustu nejrůznějších nechemických postřiků, marně. Po diskusi se svoji kamarádkou, která je vysokoškolsky vzdělanou zahradnicí, jsem se dozvěděla, že molice škodí především na paprikách a měla pravdu. To , co provedly s některými mými rostlinkami je nechutné. Papriky se snaží vytvořit ze zálistků nové listy a snad budou pokračovat v růstu, ale zotavují se až po vynesení na čerstvý vzduch a to velmi pomalu. Je zvláštní, že napadené jsou pouze rostliny v květináčích a to na levé straně skleníku, ty zasazené v zemi a na straně pravé jsou v naprostém pořádku, hezkým příkladem je Granova.

Nechala jsem jako experiment růst ve skleníku jedno vysemeněné rajče a pozoruji, jak si vede. Je to krásná zdravá rostlina, ale moje předpovědi se naplnily. Na prvním vijanu se vyvinuly všechny plody, na druhém díky zvyšující se teplotě už jen jeden a třetí vijan je kompletně neopylován. Nemá cenu v mých podmínkách a ve stávajícím skleníku pěstovat rajčata jinak, než z velmi raného výsevu, velmi brzkého vysazení a občasného přitopení. Pak je úroda parádní. Objednala jsem si stínící tkaninu.

Venku na záhonech pečlivě sleduji odolnost jednotlivých odrůd vůči všem možným chorobám a že jejich tlak je v současné době enormní. Špičkově si vedou všechny ruské hybridní odrůdy, s těma nehne nic a rovněž některá nehybridní rajčata mi dělají velikou radost, dokonale vypadá a bez jediného flíčku je třeba moje oblíbená Puzata Hata. Kupodivu ukazuje dostatek plodů. Všechny rostliny se drží statečně a snad se nám ten společný antichemický boj povede dovést úspěšně do konce.

4 thoughts on “8. červenec 2020”

 1. Jani, neporadila ti kamoška niečo na molice, ja tiež každodenne striekam v skleníku všeličím na olejovej báze, aby som to aspoň trocha udržala pod kontrolou, Lepové dosky raz týždenne umývam, ale už ma to unavuje, agresívnu chémiu nechcem, čítala som že už ani vlastne nezaberá- sviňuchy, vybudovali si rezistenciu. Tento rok sú všade, veľa ľudí sa sťažuje ,na budúci rok asi objednám do skleníka nejakých predátorov.
  Vonku sú rajčiny parádne, hoci biftekové hybridy tento rok nemám posadené, výstavne vyzerajú najmä pri múriku, kde som mala do vlaňajška maliny, som zvedavá, či uživia toľko nasadených plodov. V nemeckých záhonoch rasú až príliš bujne, zdravo, ale majú strašne veľa listov, asi budem musieť nejaké, hoci aj zdravé odstrániť, čo som doteraz nikdy nerobila lebo sa mi zdá, že majú asimilačnej plochy až priveľa na úkor rastu plodov- a to som už striekala fosforom a draslíkom na list. Proti hubovým chorobám som zatiaľ preventívne striekala iba srvátkou a aspirínom.

 2. Kámoška mi neporadila nic, jen mám po sezóně důkladně vydýmit skleník a vše umýt roztokem manganistanu. Molice jsem vystrnadila z okurek pravidelným sprchováním a to všemi možnými postřiky, na okurky olej nepoužívám. Pravidelně spláchnu každý večer molice z listů a ony se tam sice některé vrátí, ale už nestihnou tolik škodit. Okurky mám výstavní. Molice to přestalo bavit. Postižené papriky jsem vynesla ven a dávají se do kupy.

  Zatím jsem žádnou chemii nepoužila a ani to nemám v plánu.

  1. Co se týče molic, už jsem to sem myslím psala…nikdy jsem je v zahrádce neměla, dokonce ani mamka. Vloni si stěžovala ve skleníku tchýně a letos…letos je mám já na rajčatech a paprikách venku! Teda měla sem, teď jsem je už chvíli neviděla, postříkala jsem je tím vratičem.
   Skleníkové okurky nemám, ale tchýně brblá, že vyhazuje jednu rostlinu za druhou, ani nevím, jestli jí ještě nějaká zbyla – prý je něco těsně v hlíně asi podežírá, prvních 5
   cm pod zemí vytahuje jakoby hnědé, mrtvé stonky. Dál kořeny jsou dobré..no už k ničemu 🙁 Nestalo se někomu, nevíte o co jde? To samé nám říkal jeden soused.

 3. Mně takto ohlodali stonky těsně pod povrchem malí rezaví mravenci, taky u okurek a cuket, které jsem si předpěstovávala ve skleníku. Po likvidaci mravenců vše přestalo. Příčina tohoto jevu může být i jiná, moc se v těch chorobách nevyznám, seznamuji se s nima postupně, jak se začínají vyskytovat u mně na zahradě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.