7. červenec 2020

Včera v podvečer  u nás zastavilo auto s našimi mladými, vraceli se z Tater. Vyklopili vnuka s kufrem, záhadnou krabici a odfrčeli směr Praha. Tu cestu po dálnici jim tedy nezávidím. Komentář k obsahu krabice zněl – mami něco mi zavař. V krabici předchozí byla zase spousta nejrůznějších skleniček. Já ovšem nic nezavařuji, cpu vše do mrazničky, budu muset popřemýšlet. Vysadila jsem neuváženě spoustu keříků cuket a už teď pomalu nevím, co s nima, můj nový způsob pěstování jim velmi prospívá a to jsem je ještě vůbec ničím nehnojila a asi ani nebudu. Snad najdu nějaký recept, jak je zavařit, docela by mně zajímalo, zda by takový produkt byl jedlý. Líbila by se mi nějaká barevná směs s paprikami, třeba mně něco napadne.

Obrovská úroda je na muchovníku a větvičky se prohýbají až k zemi, ptactvo ho letos ignoruje a já nevím, co s tím. Napadlo mně bobulky usušit a používat do čaje, ten by měl krásnou barvu. Mražený mám ještě z loňska a na nic jsem ho nepoužila. Jediné kloudné využití má jeho tmavě barevná šťáva, kterou používám na obarvení želé při pečení zákusků, ale to si vystačím s jednou skleničkou. Nic mně nenapadá.

Chválila jsem letos jahody za skvělou úrodu, ale to, co předvádějí naše maliny je pecka. Husté a nepřehledné maliniště je plné obrovských a dokonale chutnajících malin. Ty, na rozdíl od muchovníku, jdou na dračku a cokoli z nich vyrobené se spotřebuje bez problému. Zapojím kluka do výroby džemu, má rád palačinky, tak se bude moci kamarádům pochválit, že si vyrobil vlastní marmeládu.

Při pohledu na obsypané ostružiny mně napadá, co zase s nimi? Mrazničku jsem nepřikoupila, ale bude to asi nutnost, nenechám plody spadnout na zem jako loni, letos mám zásobovací náladu.

2 thoughts on “7. červenec 2020”

  1. Tak nevím, jestli jsem to psala sem, ale ač tři velké stromokeře muchovníku, můžu si nechat zdát, všechno sežrali kosi. Měla jsem vymyšleno, že mi mamka zavaří směs s rebarborou a budu mít v zimě na buchty. Tak nic 🙁 Maliny jsou letos parádní, několk let po sobě sme neměli nic, protože to zaschlo, vloni trochu. Marmošu už pro jistotu mám…kdyby je našli kosi 😉 Minulý týden nějaká buchta (recept z internetu a nechutnala mi) včera bublanina – to je sázka na jistotu 😉

  2. Na ten muchovník si klidně dojdi, stejně to všechno spadne a to je veliká škoda. Dva keře zaplodily letos nadstandardně.

    Já se chystám na kynutou borůvkovou buchtu, recept jsem včera objevila v našem alberťáckém časopise a vypadá tedy bombasticky, jeden časák Ti vezmu, dnes mám odpolední.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *