24. červenec 2020

Tak jsem se taky dočkala dárečku. Ačkoli každý den pečlivě (asi teda nikoli) kontroluji porost svých rajčat a vše se zdálo v naprostém púořádku, tak jsem najednou objevila na stonku jedné rostliny příznaky plísně bramborové. Byla to od ní zákeřná a neuvěřitelně blesková akce. Rajčata mám tentokrát zbytečně hustá a letos jaksi tvoří extrémně mnoho zelené hmoty, takže je na stonky blbě vidět. Listy jsou totiž v naprostém pořádku a já hledala první příznaky právě na nich.

Na své zahradě pěstuji rajčata na šesti stanovištích a letos velice pečlivě sleduji, kde se rajčatům líbí nejvíce. Postižená rostlina roste v místě, které je dokonale obklíčené vysokým porostem a to ze všech stran. Na západě teče řeka a hustý porost na břehu se mi cpe do zahrady, na jihu jsou obří jehličnany, z východu stíní skleník a ze severu vysokánské tuje. Prostor je neustále vlhký a vůbec to tam nevětrá. V posledních hodně suchých letech se zde rajčatům dařilo skvěle. No letos je vše jinak a je potřeba tuhle situaci vyhodnotit a přijmou patřičná opatření.

Vyrobila jsem výluh ze šalvěje, přidala několik kapek jodu a mýdlo s březovým dehtem, postiženou rostlinu jsem pečlivě ošetřila a uvidíme. Pokud se mi fytoftoru nepodaří zastavit, posune se rostlina do popelnice. Zrovna této odrůdě se letos nijak zvlášť nedaří, průběh počasí se jí nelíbí a vypotila zatím všeho všudy dva plody, ale zrovna bohatě kvete, takže by mohla vše napravit, jestli to vše přežije.

Jsem velmi důsledná v rozhodnutí nepoužít v žádném případě chemický prostředek a v případě, že se mi podaří letos rostlinstvo dovést do konce sezóny v jakž takž solidním stavu, tak snad o tom napíšu knihu. Bude to fuška! Nějak se s tím se svými rajčaty popereme.

4 thoughts on “24. červenec 2020”

  1. No jak to říct slušně…rajčata mám v pr…. 🙁 Plíseň, takřka na všech, během dvou dnů. Ještě jsem neochutnala 🙁 No…tak zatím nás zásobuje tchýně ještě, že ji máme 🙂

  2. Dnes jsem na venkovních rajčatech pod střechou také objevil plíseň 😭. Nejsem tak přírodní, takže jsem sáhl do „lékárničky“ a vytáhl acrobat. Doufám že pomůže, všechno je ještě zelené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.