19. červen 2020

Propršel celý včerejší den, celá noc a pokračuje to i dnes. Voda už nestačí vsakovat a pod nohama mi to čvachtá. Kdyby Velička nebyla zregulovaná, tak už stojíme jako kdysi u plotu a počítáme, kolik centimetrů chybí k tomu, aby se nám vylila do zahrady. Stromy a keře jsou blahem bez sebe, ale co tento způsob počasí udělá s rajčaty? Zjistila jsem, že začínají opadávat květy, které nejsou díky vysoké vlhkosti vzduchu a tedy nefunkčnímu pylu opylované. Rostliny díky velikému množství vody a dokonalé výživě ženou do zelené hmoty a začínají vytvářet neprostupný prales. Nestíhám uvazovat.

Ve skleníku mi růžoví krásná a veliká srdce. Všechny rostliny a to i ty semideterminantní dosáhly ke stropu i přes vedení na dva výhony. Masitým odrůdám zaštipnu vrcholy a cherry nechám, ať předvedou, co umí, první zralé vijany už jsem stihla sníst. Velmi brzká výsadba se mi letos vyplatila, i když drobné ztráty byly.

Včera jsem neodolala a utrhla dvě první okurky a byly vynikající, tak akorát šťavnaté, křupavé a nehořké, to se mi občas stávalo u dlouhé japonské odrůdy.

Vykvetla mi bazalka a tak jsem ji razantně ostříhala a vyrobila výluh. Je dokázáno, že vysazení bazalky do blízkosti rajčat cca 25cm, zvyšuje jejich produkci o 20%. Takže každý pátý plod je zásluha právě bazalky. Nemám takovou výsadbu, příští rok to takto provedu. Výluhem jsem zalila rajčata ve skleníku, má to prý podobný účinek.

Včerejší deštivý den jsem byla aktivní v kuchyni. Vyráběla jsem jahodový chesscake pro kamarádku k narozeninám a bavila se nakládání svých nádherných paprik. Opět jsem do nich nacpala směs sýru se sušenými meruňkami. Naložila jsem tak i s paprikami Palermo, které jsou hodně dlouhé a musela jsem je seříznout, aby se do sklenice vůbec vešly. Mezery jsem ucpala nařezanými paprikami Partner a italsko-ruská kombinace vypadá nádherně. Při nějaké příští rodinné grilovačce dám produkt k dispozici a samozřejmě očekávám naprostý úžas a velikou pochvalu.

4 thoughts on “19. červen 2020”

  1. Slimáci, slimáci a ještě jednou slimáci! Všude! Na zelí, na řepě, na cuketách a dokonce na vegetačních vrcholech vysokých rajčat. Přála bych si mít tu jejich nekonečnou trpělivost, odhodlání a zarputilost vyšplhat na vršek rajčete a tam si kousek ukousnout. Nesměl by mně ovšem po té obrovské námaze někdo rozpůlit zahradníma nůžkama.

  2. Když jsem přijel večer z práce srážkoměr ukazoval 65mm. Šel jsem vylejt vodu z truhlíků a narazil na slimáčí invazi. S čelovkou jsem běhal po zahradě a přestřihal těch šmejdů přes 200. Ráno jsem šel na obhlídku a doslova apokalypsa, byli naprosto všude, v záhonech, v trávníku, v barelech, sedí na vrcholcích slunečnic a žerou, i cibule byla úplně obsypaná. Nedělá jim problémy lézt po zdi do truhlíků a žrát mi petunie. Dalších přes 300 mrtvých jsem ponechal na místech mého vražedného řádění pro jejich kanibalistické kamarády. Je to skoro marný boj.

  3. Chystám se na víkend do Prahy za dětma a mám veliké obavy, že mi zatím slimáci sežerou veškerou úrodu. Granule se rozmočí a slimáky pak nezajímají, nastražím asi pivní pasti.

  4. Jani, aj ja mám vonku väčšinou rajčinový prales pri skorších výsadbách, nestíham vylamovať v tom vlhkom a upršanom počasí ani nechcem, čakám až prestane a trocha ich aspoň ofúkne, kvitnú ostošesť, ale aj mne kvety väčšinou , najmä pri biftekoch odpadnú, zostalo iba pár plodov, čo bolo opelených za suchšieho počasia. Vytešujem sa ale najmä s Purple Heart Dwarf posadené vonku v kvetináčoch bez dna. Má kompaktnejší indeterminantný vzrast výška je zatiaľ asi 70 cm, vylamalovala som doteraz iba s mierou- nechala som každému z 2 koreňov čo mám 4 výhony. Nasadených má veľa krásnych srdcí, dnes som 3 odtrhla, aby v tom daždi nepraskli, som zvedavá, ako budú chutnať. Predpovede počasia nie sú zatiaľ optimistické. Ešteže v skleníku je bohatá násada, tiež už všetko až po strop.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *