17. červen 2020

Dnes o jahodách.

Pomalu na naší zahradě končí sezóna jahod. Jsem moc spokojená s výsledkem. Jahody začaly plodit hodně brzy a veliká většina jich dozrála za krásného slunečného počasí. Plody, které zrají v tuto hodně deštivou dobu už nejsou zdaleka tak kvalitní, obsahují hodně vody, začínají plesnivět a útočí na ně ve velkém malí černí slizouni.

Včera jsem sklidila několik misek krásných plodů. ale můj organismus už je jahod nasycen a tak je čas na přípravu džemu a něco uskladním v mrazničce. Džem ocení Mates, který už si zvládne ukuchtit palačinky a mražené jahody uschováme pro naši očekávanou princeznu, dcera může vyrobit nějakou dětskou výživu. V mrazničce jsou rovněž nachystány nějaké nanuky na prázdniny.

Sezónu zahájily jahodníky v truhlících a to v době, kdy běžnému zahrádkáři teprve kvetou. Schválně jsem obsypané truhlíky umístila na okenní parapety, ať lidí koukaj, jak se to dělá 🙂 Jsem velmi spokojená s odrůdou Daroyal, která  jako první vyprodukovala veliké plody s úžasnou chutí. V těsném závěsu je Karmen s obrovskou produkcí, krásně vybarvenými jahodami a skvělou chutí. V současné době hromadně dozrává moje jednička a to Renesance. Sympatické boubelaté jahody jsou krásné na pohled, odrůda je slušně úrodná a chuť delikatesní. Vyrobený džem je právě především z těchto jahod a je dokonalý, sladký i při minimálním množství přidaného cukru. Pektin jsem použila z citrusových plodů.

Malwina je kapitola sama pro sebe. Dnes jsem ochutnala první zralé plody, které jsou moc krásné. Mají tmavě červenou až vínovou barvu a lahodnou chuť. Jenže moje keříky trpí nějakou virovou chorobou a ta se přenáší i na odnože. Příští rok pořídím novou, zdravou sadbu a sezónu jahod si tak výrazně prodloužím.

Všichni návštěvníci naší zahrady moje jahody velmi obdivovali, ale nikoliv plody, ale obrovské zdravé listy, prý jsou jak lopuchy. Je to zásluha mých experimentů s fermentovanými hnojivy, které jsem letos poprvé poskytla taky jahodníkům.

 

1 thought on “17. červen 2020”

  1. Můžu potvrdit, na lopuchy jsem taky koukala jak sůva z nudlí, já v té době měla jahodníky sotva poloviční. A krásné jahody už z odnoží od Jany a Mirky mám i já 🙂 Dík holky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *