14. červen 2020

Při své velmi brzké ranní procházce jsem nůžkami na trávu nastříhala svůj obvyklý počet slimáků a někteří se opovážili dokonce do skleníku. V pivním kelímku pod pod cuketou bylo opět plno, ale než někteří jedinci našli hospodu, stačili mi okousat jeden plod, parchanti. Pustili se mi už i do zelí a já navýším počet nádobek s občerstvením i na další záhony. Šnečka jsem ušetřila, i když hodoval na listech rajčat.

U cuket se konečně sešly jak samčí tak samičí květy, tak snad dojde k opylení, asi tomu trošku pomůžu. Díky velkému množství vláhy se rozrostly dýně, které jsem letos vysadila mimo moji běžnou trasu a tak vegetují na naprostém okraji mého zájmu, možná jim to dokonce prospívá.

Byla u mně na návštěvě kamarádka, která nad vším nechápavě kroutila hlavou a žasla. Ty máš fíky? A ony fakt dozrají? Jé, tady jsou nějaké citrusy a mají plody, to vážně sklízíš mandarinky a citrony. Ty jo, tady je ananas! Na tom stromku vážně vyroste kaki? Taková spousta krásných jahod a jak jsou dobré! Pane jo, plné keříky krásných borůvek. A všude, úplně všude rajčata! Holka staví barák někde u Kroměříže, tak má alespoň inspiraci, co udělat se zahradou.

Citrusům ten příval vody kupodivu nevadí, mají namíchanou dokonale propustnou zeminu, na které jsem si dala letos mimořádně záležet. Plodů je nasazeno opravdu hodně a já se těším obzvláště na krvavé pomeranče, červené limetky a grepy. Neustále probíhá boj proti žloutnutí listů a někteří jedinci si říct dali a jiní trucují. Už někdy vážně nevím, co jim vlastně chybí.

2 thoughts on “14. červen 2020”

 1. Prajem krásnu nedeľu tete Jane a všetkým

  včera sa nakoniec postrek nekonal, kým som sa rozhýbala, bolo horúco ako v pekle, nedalo sa. Možno aj dobre, lebo dnes nevyzerá na horúčavu a môžem rozdumovať. Stojí predomnou Ferrumoil, Boroil, Chiropront (u Vás chitosan) Prvé dva si hodím mincou, z čoho viac žltnu listy, málo fe alebo boru a chcem aj ochranu proti plesniam. Ale ma prekvapilo na Chiropront (chápem ho ako imunostimulans), že použiť od prvých listov po ukončenie rastu plodov. AAale nepoužívať v čase kvitnutia. To je čo za blud, keď sú už vysadené vonku, kvitnú predsa stále? Čo máte vy uvedené na chitosane alebo aká je Vaša skúsenosť. Spomínali ste syrovatku ako ochranu, kupujete ju hotovú alebo nejako vyrábate? Včerajší úspech: už zredukoval počty mravcov, dostali práškový cukor v zmesi so sodou bikarbónou.

  Vďaka za radu

  Katkos

 2. Hezký den,
  já na chitosanu nemám uvedeno nic, páč si ho vyrábím z chorošů sama. Používám i za květu, protože neznám důvod, proč ne.
  Všechny postřiky je nezbytně nutné provádět dopoledne, v tu dobu jsou listy „otevřené“ a schopné postřik přijmout, večer nikoliv.
  Syrovátku jsem si vyráběla, ale trvá to dlouho, i když vedlejší produkt -skvělý tvaroh, je super. Koupila jsem v lékárně syrovátku v prášku a ta je k dispozici stále.
  Žloutnutí listů má několik příčin a já jsem je v některém příspěvku přesně popsala, nedostatek boru žloutnutí nezpůsobuje, ale chladné noci, veliké rozdíly teplot a přemíra vláhy ano.

  Hezkou neděli!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *