4. květen 2020

Včera mně vytočili slimáci a dnes pro změnu mravenci. Kam na zahradě šlápnu, tam je jich plno. Nechť si klidně udělají pod jedlí vedle hmyzího hotelu ukázkové mraveniště a slibuji, že jim v tom nebudu ani v nejmenším bránit, naopak, budu se tím jejich výtvorem všude chválit. Ale do toho se jim vůbec nechce, budou raději prudit. Mám těchto obyvatel na zahradě hned několik druhů, ti největší jsou celkem v pohodě, zatím jsem nezaregistrovala, že by vymýšleli nějaké lumpárny. Ti střední černí si začínají dělat z mých paprik ustájení pro své dojné krávy tedy mšice. S tím si celkem snadno poradím, oba tyto druhy lze při jejich činnosti pozorovat.

Velmi těžko se bojuje s nepřítelem, který nejde vidět. Uvadla mi nádherná rostlinka docela vzácné odrůdy rajčete, kterou mám bohužel jen jednu. Příčina mi byla jasná a tady se ukázala výhoda mých kyblíků bez dna. Vyzvedla jsem kyblík ze záhonu a obsah vysypala do koleček, tolik mrňavých rezavých mravenců pohromadě jsem ještě neviděla. Zemina jimi byla doslova zamořená. Fakt jsem se hodně naštvala. Rostlinu jsem okamžitě ponořila do kýblu s vodou. Vyhrabala jsem patrně sto let starou tekutou náplň biolitu na mravence a půl litr jsem nalila do koleček se zeminou a něco málo do kýblu s vodou. S morbidním zadostiučiněním jsem pozorovala, jak mravenečci hynou a ani malinko se mnou nepohnul fakt, že jde o těžkou chemii.

Nevím, jak dalece ty potvory poškodily kořeny nebo krček a zda rostlinku zachráním. V nejhorším případě ufiknu kořeny a pokusím se rajče zakořenit znovu. U paprik jsem na to nadělení přišla včas a rostlinky pokračují vesele v růstu.

 

8 thoughts on “4. květen 2020”

 1. Jani,
  u vás ráno nemrzlo? U nás bolo o pol šiestej pri zemi -1stupeň, našťastie večer som rajčiny prikryla, cez netkanku som dala ešte deku a na nej bol teda riadny srieň. Už mi to počasie lezie riadne na nervy , sucho, veterno,prudké výkyvy teplôt. Vyzerá to takto až do konca mája. Včera poobede bol asi 10 minutový lejak, ale pri tom vetre to do večera obschlo. 15 km od nás, v Kostolnom padali krúpy. Pred pár rokmi mi to u nás takto v máji poničilo temer všetky sadenice.

 2. Ahoj,
  ne, u nás nemrzlo a ani mně nenapadlo, že by něco takového hrozilo. Stejně bych rajčata zakrýt nemohla. Zima ale byla ráno docela slušná. Všichni čekají na vysazení rajčat až po zmrzlých, na moje brzké výsadby reagují ťukáním si na čelo, ale nikdo nezaručí, že mrazy tím končí. Kdysi mi namrzla rajčata 18. května.

  Člověče, co vy na tom Slovensku máte pořád s odrůdou Cristal F1, statistika mi ukazuje, že je to moje nejsledovanější rajče a všichni čtenáři jsou právě ze Slovenska. V závěsu následuje Primora.

 3. Ahojte dievčatá,
  riešim podobné problémy ako Vy, snažím sa ignorovať Covid, nutka ma z tej témy na vracanie. Proti mrazom a slimákom som prikryla sadenice uhoriek a cukiet črepníkmi. Už museli sadenice do zeme, žltli im hodne listy napriek Kristalon Startu, príliš som sa ponáhľala s vysevom semien. Sadeničky sa ujali pekne. Prišiel však vietor, minulý rok ich dolámal, tak som ich radsej priviazala k tyčkam. To sa už na nich nezmestili črepníky. Ako tak začalo vonku liať, došlo mi v hlave, keď som už ležala v noci v posteli, že sušmaria slimáci. Bezdomčekovych som síce ešte nevidela, ale predtým bolo sucho??? V župane v pyžame poďho rozhadzovať modré granule. Chvalabohu, lebo ráno tam mali vyvalené črevá 3 exempláre. Teraz budem tŕpnuť čo s tým prízemným mrazom, čo má prísť túto noc. Asi netkana textília… ponad palice alebo ich vytiahnem??? Toľko otáznikov nad Milanovou HP Matkou prírodou. Katkoš

 4. On má tuto noc přijít nějaký mrazík? Že o ničem nevím, pro nás je předpovídáno docela dost nad nulou. Rozhodně nic nebudu zakrývat. Cukety mám pod netkanou stabilně a okurky ve skleníku, venku jen jednu pokusnou salátovku, která zrovna nijak hbitě neroste. Většina rajčat je už na zakrytí vysoká. Je to letošní jaro docela dobrodružné.

 5. Jani,
  ja Cristal F1už 3. rok nepestujem, (hoci pôvodné semienka z Hol. ešte mám) dávala som ho kedysi pre jeho skorosť a úrodnosť v skleníku, ale zo stredne veľkých skorých hybridov tam dávam už len Startky- tie mi stále z klasiky najviac chutia. Na farmárskych trhoch je však veľmi žiadaný , viac ako Tornádo, je semideterminantný, nerastie tak do výšky a je pomerne úrodný a odolný k chorobám.

  Túto noc by nemalo mrznúť, takže škatule som spratala do sucha, aby nenamokli.

 6. Aha, tak semideterminantní, to je hodně zajímavé. Mně kdysi neoslovil, ale možná by zasloužil rehabilitaci, semínka máš, tak příští rok vysejem a budeme mu věnovat více pozornosti. Je fakt, že byl poměrně nízký, docela úrodný, ale chuťově žádná pecka.

 7. I rostliny s tyčkou se mohou schovat pod netkankou. Dělám to už mnoho let- Našila jsem košilky (tunely – už se to dá i koupit), nasunu na tyčku a tím pádem i na rostlinu, nahoře zavážu provázkem k tyčce. Ráno vykasám, večer stáhnu dolů. Po mrazech vyperu, uložím. Podle délky tunel/košilka vydrží pár týdnů než ji rajče přeroste. Mám je venku od poloviny dubna.
  Dnes jsem na bramborách sebrala první vajíčka mandelinek 🙁

 8. Ale ano Evi, u nás mrazík byl, -1st, ale to se u Janiny asi neprojeví, mamka na mne taky koukala jak bluma 🙂 Ráno vstanu, terasa bílá, pole kolem bílé…:-( Dneska nehrozí, až zítra zase 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *