24. květen 2020

K dnešnímu svátku, gratulace všem nám Janám – je nás tady přesila, mi napršelo 30mm, takovou nálož můj srážkoměr ještě nezažil. Obloha je čistá a vychází sluníčko, na zahradě bude jak v rovníkovém pralese, musím zhluboka dýchat. Některé borůvky díky velkému přídělu vody dokonce lehly.

Opět mně vytáčejí hajzlíci, kteří mi likvidují úrodu. Okurky mám opět samou díru a to jsem k nim nasypala modré granulky. Viníci byli přistiženi a nekompromisně zlikvidováni. Včera jsem zjistila, že mi uvadá jediný exemplář odrůdy Momini Salzi, který vyklíčil z posledního semínka a já mám v úmyslu si vzít z případných plodů semena. Podezíraja jsem opět rezavé mravence, ale byla jsem nemile překvapená. Nádhernou vysokou a zdravou sazenici jsem zasadila s mohutným kořenový balem a nezbylo z něho téměř nic, jen několik nových nesmělých kořínků ze stonku, jak se kytka snažila zachránit. Objevila jsem tunel pod všemi rajčaty a zdrhal přede mnou nějaký hlodavec. Měl štěstí, nasekala bych ho sekyrkou na kousky kočkám k večeři. Totálně mně to vytočilo a vyjmenovala jsem snad všechny zatáčky v Evropě.

Nejdříve mi zahradu demoluje hyperaktivní krtek, navzdory suchu všude číhají slimáci, kam se podívám, tam jsou mravenci, kteří mi likvidují kořeny rostlin nebo roznášejí mšice a na listech paprik jsem objevila partu snad všech škůdců, kterým se líbí ve skleníku. Terén už si mapují neustále poskakující kosáci a drozdi. Je to prostě neustálý boj.

Jdu si uvařit dobré kafe, hezkou neděli!

P.S. Mám moc ráda okamžiky, kdy si můžu skáknout na zahradu a donést do kuchyně parádní suroviny k přípravě oběda. Pocit je to k nezaplacení.

 

3 thoughts on “24. květen 2020”

  1. Jani, všetko naj… k meninám, veľa radostí na všedný deň, nech z neho zmizne každý tieň a vždy úsmev preň. U nás má meniny Ela.
    Chcela som sa spýtať, či ti dozrelo niečo z tých rajčín, čo som ti dala sadeničky v januári- či zmrzly ti vtedy koncom marca, keď si bola v Tatrách všetky?

  2. Evi díky za přání. Ta rajčata bohužel všechna zmrzla v době mé nepřítomnosti, zůstal jen Mongolsky Karlik, ale ten člověče jen kvete a nemá žádné plody. Je to velká škoda, protože rostliny to byly krásné a už dávno by byly plody zralé, zmrzly i nějaké moje, musela jsem vysévat znovu, třeba drahé bio Bolstar Baloe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *