30. duben 2020

Nemám vůbec nic proti krtečkovi v modrých kalhotkách s kapsami. Krtek nám řádí na zahradě s obrovským elánem a jeho hromádky už se pomalu nedají spočítat. Ještě nikdy jsem se s takovou kalamitou nesetkala a bylo mi to docela jedno až do okamžiku, kdy mi začal nadzvedávat vysazené saláty. Já si pečlivě piplám každou sazeničku a nějaká mrňavá černá potvora mi je nebude likvidovat. Budu muset zasáhnout a to nekompromisně. Nic mně ovšem nenapadá. Asi mu šoupnu do chodbičky nějakou petardu.

Moje zahrada je letos ve znamení jahodníků, jsou úplně všude. Měla jsem na podzim spoustu odnoží a bylo mi líto je vyhodit, tak jsem je libovolně umístila a kam jsem je nenacpala já, umístily se samy, třeba do palety, kam jsem chtěla vysadit cibuli sazečku. Nějaké místo tam naštěstí zbylo.

Včera jsem rozšířila svoji pěstební plochu o několik cm2 a jsem na to hodně pyšná. Nikdy tady nic kromě trávy nerostlo a tak zde dám nějaká rajčata a jeden z ušetřených paletových boxů věnuji něčemu jinému, třeba tolik žádaným cuketám. Už v těch boxech pěstuji rajčata dlouho a je potřeba změna.

Mám radost ze špenátu, má se docela k světu a já si kuchyni bez této plodiny nedokáži vůbec představit. Další moji oblíbenou zeleninou je mangold, sazenice mám nádherné, jen jim najít kousek místa.

Slibovaný déšť se nedostavil.

9 thoughts on “30. duben 2020”

 1. Jani, pršalo včera u vás? U nás ani kvapka, všade naokolo sa mračilo, v Trenčíne bol riadny lejak. To sucho je už naozaj katastrofálne a nemám žiadnu zásobu vody, ani porok, ani studňu.

  Mangold tento rok nedávam, vlani som mala všelijaké farby- vysadený hlavne pre dcéru- bol krásny, dvakrát som ho robila na sôsob špenátu, skúšala aj rôzne prílohy , nám nechutil, (dcéra nemôže vôbec cesnak, cibuľu, papriku, väčšinu dráždivých korenín…) nešlo preto dobre potlačiť jeho pachuť pripomínajúcu chuť listov kŕmnej repy, ktoré sme krájali hydine, tak som niečo rozdala, tiež príliš nechutil, skončil teda ako krmivo pre susedovie korytnačky, aspoň tie si na ňom pobaštili.
  Jahody dúfam že do jesene namnožíš aj pre mňa nejaké.

 2. Nespadla ani kapka, sucho je totální. Mám ještě nějaké zásoby z minulé přeháňky a v potoce už toho taky moc neteče.

  Já mangold miluju a cpu ho do všeho, já žádnou pachuť necítím, ale chuť je hodně individuální smysl.

  Jahodníků mám spoustu, ale to jsou pouze jednouplodídí, ty stáleplodící se pokusím namnožit letos, ale už se mi pomíchaly odrůdy.

  1. Janina má už covid pár let…když necítí 🙂 😉 Mě taky mangold vůbec nechutná, zasasdila jsem jednou a stačilo, víc už se nepokouším. Ne, Evi, ani kapka 🙁 A já celý den ještě sadila a vysévala to a támhleto…A dneska už zase praží slunko 🙁

 3. Vy dvě vůbec nevíte, co je dobré 🙂

  Já už nosím všechnu vodu z kuchyně ven, zalévám rybízy a mám obavu, že bude hůř.

  1. Keďže nemám umývačku riadu, tak mám v kuchynskom dreze nádobu na vodu oplachujem pod tečúcou a všetku prelievam do kýblov a vynášam von na kvety a pod ovocné stromy.Tak to už robím 4. leto.

 4. My sice myčku máme, ale spoustu nádobí předem stejně opláchnu a třeba hrnek od svého čaje do myčky nedávám. Veškerou vodu, která by normálně odtekla do odpadu chytám a nosím na záhony. Když bylo kdysi fakt hodně zle a obě naše studny téměř na dně, sprchovali jsme se ve vaně a vodu vybrali a použili na zalévání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *