21. duben 2020

Včerejší ranní mrazík mně hodně vyděsil, neměla jsem zakryté ani jedno venku vysazené rajče. Mráz nebyl vůbec zanedbatelný, tráva křupala pod nohama a zemina nachystaná na přesazování v kolečkách byla zmrzlá na kost. Byla jsem na beton přesvědčená, že jsem bez rajčat. Musím svým rostlinám vyseknout obrovskou poklonu a něčím moc dobrým je odměnit. Zvládly to téměř všechny až na drobné výjimky.

Podrobila jsem tuto situaci velmi pečlivému rozboru. Na dvoře nezmrzlo rajče ani jedno. Dvůr je dokonale chráněný ze tří světových stran, otevřený je pouze na západ. V boxech za skleníkem taky žádné ztráty. Prostor chrání z jedné strany skleník, z druhé obrovské tuje, ze třetí porost za plotem u řeky a ze čtvrté vysoký modřín a jedle.  V jednom z boxů zmrzla jedna okurka. Mohu děkovat své lásce ke kamenům, ony mi zachránily úrodu. Okurka blíže kamenům nezmrzla a totéž platí o rajčatech. Ode dneška, tak budou moje boxy a vyvýšené záhony plné kamení, které po přechodu tohoto rizikového počasí nahradí mulč.

Závěr je takový, že nezmrzlo ani jedno rajče vysazené v kyblících bez dna, nezmrzla žádná rostlina vysazená v boxech, zmrzla čtyři rajčata , která jako jediná byla zasazená přímo v zemi. Ale ne všechna, pouze jedno z vysazené dvojice, druhé je v pořádku. Zvláštní ! Z toho plyne, že mráz byl hodně přízemní a výše rostoucí rostliny to zvládly.

Ve své přesazovací směsi pro rajčata používám hodně popela a u některých rostlinek cherry odrůd se začal projevovat nedostatek železa. Železo se v alkalickém prostředí změnilo na nerozpustné a tím pádem pro rostliny nepřijatelné uhličitany. Následující zálivku musím tedy přiměřeně okyselit, abych tento pro rostliny důležitý mikroelement vysvobodila a rajčatům zpřístupnila.

3 thoughts on “21. duben 2020”

  1. A ještě něco -mám zkušenost, že mráz umí chodit necelý metr širokými pásy. Nejednou se stalo, že šikmo přes pozemek bylo v páse namrzlé (rajčata, brambory… i 4.6.!) a hned vedlejší rostlina v naprostém pořádku, jako když se natáhne provázek. Jihovýchodní mírný svah.

  2. Taky nám běhá mráz po zahradě v pásech a to pravidelně v těch stejných, rostliny v tomto jeho oblíbeném koridoru jsou každoročně ohrožené. Bohužel jsem tam ve své ještě nevědomosti vysadila kiwi, už nežije.

    Okyselit zálivku alespoň občas se vyplatí. Zablokované prvky se uvolní -třeba potřebný vápník- a rostliny je mohou lépe využít, není třeba cpát naoko chybějící prvky používáním hnojiv, člověk si tak totálně zasolí substrát. Od té doby, co se tímto pravidlem řídím, nemám jediné rajče s příznaky nekrózy květního konce. Do 10l vody stačí přidat zhruba 3dcl 9% octa, tak je to prosté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *