20. duben 2020

Ty krávo!!

Proč mně nikdo nevaroval, že bude v noci taková kosa, vždyť bylo večer zataženo a já v naprostém klidu a nevědomosti nezakryla ani jedno rajče. Ráno mně při pohledu na teploměr málem kleplo, bylo jen velmi těsně nad nulou a to je teploměr na okně koupelny. Projít se dnes ráno po zahradě bude vyžadovat hodně odvahy. Nepomůže ani pohled na krásně kvetoucí Kdoulovec japonský. Jde o nenápadný keř s nepříjemnými trny, který je potřeba podle názoru manžela vykopat a zahodit, protože na něm nevyroste nic užitečného k jídlu.

Něco ovšem moc užitečného a lahodného vyprodukuje Asimina, která se začíná probouzet. U mých známých na jihu Itálie už mají malinké plody a pokud se otevřou hranice, pak bych se moc ráda na jejich asiminové sady jela kouknout.

Sestra mi včera s rozčarováním sdělila, že v Albertu stojí brokolice 69 korun a že všechno je příšerně drahé a ani není v zelenině co koupit. Bude hůř a já okamžitě zrevidovala svá semínka a musím ještě něco vysít. Navýším počet cuket a vyseji kapustu a to i růžičkovou. Zelenina z vlastní zahrádky bude letos vyvážená zlatem. Dvě cukety jsem zasadila na minizáhon a zakryla minitunelem, budu o ně vzorně pečovat a pro zajímavost zvážím úrodu. Dnes vyseji další semínka. Krásně mi začínají vzcházet žluté melouny, tak podumám, jakým způsobem a na jakém místě je budu letos pěstovat.

Jdu ven, vyslechnout si nadávky nachlazených rajčat, jen doufám, že bude mít kdo nadávat.

Tak mrzlo a to docela dost. Sakra práce!

13 thoughts on “20. duben 2020”

 1. Ano Jani, ráno vstanu, terasa bílá: ku.va proč je bílá?!? Zvednu se z postele a bílo všude 🙁 Kočky měly asi nějaké echo, včera spaly venku(či v garáži) večer přišly domů. Tom mi říkal, že to tak bude, že každý týden hlásí nejmíň dva dny mrznout, že už ani nemá cenu se tím zaobírat(teď třeba kvůli kvetoucím hruškám, chystají se jabloně) Tak jsem se nezaobírala. Jestli mi omrznul ten fík od tchýně, co jsem ho už nechala venku, tak mne asi taky klepne(a následně ji 🙁 )

 2. Čau,
  na všem jinovatka jako bejk, jahodníky úplně bílé listy, zmrzlá i zemina v kolečkách na hodně chráněném dvoře. Jestli tohle některé rajče přežilo, tak mu osobně vyseknu velikou poklonu. Co Tvoje pozdní výsevy, mají se k světu? Asi Tě budu následovat.

  Fíkovník by to měl přežít, pokud mu zmrznou listy, tak obrazí znovu. Koukám, že příbuzní to s tebou nemaj jednoduchý, nejdříve napínáš mamku s paprikama a rajčaty a teď tchýně.

  Já každý den vzorně sleduji předpovědi teplot, ale včera mi to nějak uniklo, vůbec mně nenapadlo, že by mohlo mrznout. Tento způsob jara zdá se být poněkud nešťastným.

 3. Přesně – proč mě nikdo nevaroval?
  Rajčata ne, pro ty ještě není připravený kryt, ale papriky mám všechny venku a pouze pod jednou vrstvou netkanky a folie.. kdybych to byl býval věděl přidala bych dek. Byla jsem ráno tu folii ponadzvednout kvůli dýchání (přímé slunko od rána až do večera) a křupala mi tráva pod nohama, netkanka co je položená na jiném záhonu kvůli zadržení odparu vody je tvrdá jako plech….. nevím jestli a kdy budu mít odvahu se na ty papriky podívat. Mám mezi nimi položené petflašky s vodou coby akumulační ohříváčky, ale stejně… včera bylo pod mrakem….. chjo…..
  Přísady košťálovin jsou ještě ve skleníčku, jenom kedlubny jsou venku a ty by to měly přežít v klidu, pokud ne, rychle vyrostou další, zelí by bylo horší..
  A prý to má takto pokračovat týden……………… přemýšlím kde vzít „skleníčkový“ prostor pro vypěstování dalších přísad, opravdu se budeme muset o veškerou zeleninu asi postarat sami, bez kupování 🙁 jen aby byla voda, tady spadlo 9 mm, nic moc, ale dobrá každá kapka………………..

 4. Těch 9mm je fajn, alespoň něco. Voda bude vzácná komodita a je potřeba zadržet každou kapku. Totálně mně vytáčí i kapající kohoutek u kontejneru.

  Ty papriky by to měly dát, lahve s vodou hodně pomůžou a netkanka s folii by to měly spolehlivě ochránit.

  Napište, jak to dopadlo.

 5. Jani, ja som zatiaľ vysadila na von do nádob s urezaným dnom pred 3 dňami 8 koreňov rajčín . Ráno pred východom slnka bolo po stupňa pod nulou. Našťastie večer som všetky prikryla kartónovými škatuľami, takže sú v pohode. Skleník mám preplnený sadenicami, musím už nejaké rozdať, inak sa tam nepohnem. Zatiaľ ďalšie von nesadím, je to pracné ich nadokrývať. Sledujem predpovede, noci vyzerajú byť stále chladné. Jednu krásnu kompaktnú kvetináčovku Blaue Zimmertomate som nedopatrením zhodila z múrika a polovica z nej aj s už peknými nasadenými plodmi sa ulomila. Mám z nej iba ten 1 kus, tak zvyšok rastliny sa snáď zoberie.

 6. Je nemilé, že jsou uzavřené hranice, mohly bychom nějaké sazenice vyměnit. Taky Konvalinka by možná měla o nějaké zájem, nevím,nevím, co provede s novou výsadbou.

 7. Výsadba za dva dny vykoukla ze země, tak dva tři dny a budu pikýrovat, je horko, leze to rychle. Co s ní bude dál…hádáš dobře, netuším 🙂 Nejraděj bych ji dala do obyvču na okno, tam praží slunko většinu dne, tak by rostla asi rychle. Vím, že to není ideální, ale pro mamku by to stačilo 😉 ona je na takové zvyklá 😉 Jenže tam je nebezpečí, že se po tom projde Viktor a dopadnou podobně, jako předešlá generace 🙂

 8. Na parapetu okna to v tuhle dobu není nejlepší, světlo jen z jedné strany a neustále přehřátá půda v květináčích. Pokud máš denně volných pár minut, a to bys kvůli mamce mít měla, dej rostlinky ven na sluníčko, ihned, a budou otužilé a spokojené. Jen je nesmíš zapomenout večer uklidit. Nastav si budíka.

 9. Eh…. nechci být provokatér :-), ale nenapadlo vás sejít se na zelené hranici? Vždyť tady všechny známe stezičky, o kterých novodobí „financové“ nic neví, zvláště pěšky… jakože procházka v přírodě a ejhle – už se vidíme :-)))))))))) Kdybych něco MOC chtěla tak mě nezastaví, já jsem se přece ztratila :-)))))))))))

  Akorát že už nechci, od doby, kdy mi ve Skalici odmítli dát lék na recept pro kamarádku s těžkým astmatem a byli na mě v lékárně VELMI hrubí, jsem tam už nebyla a už nikdy nebudu. A to jsme ještě nebyli ani rozděleni……

 10. Každý národ má své blbečky.

  Taky jsem o té hranici uvažovala a pokud bude tento stav trvat a já uspořádám svoji plánovanou výstavu rajčat, budem si s Evou rajčata takto předávat. Ale folklórní slavnosti nám zrušili, tak místo výstavy bude asi jen komornější ochutnávka pro blízké přátele.

  1. Včera jsme se o tom bavily se sousedkou, má dceru na Myjavě. Vnouče mělo narozky…Tak muž vzal motorku a že to projede od Kubíkáče. A co myslíte? Stojí tam vojáci! Jasně, já mám se psy hory prochozené a znám x pěšin, nešla bych po ofiko cestách, ale oni moc turisti nejsou 😉

 11. Kubíkáč je profláknutý, ale máš pravdu, že neoficiálních cestiček je spousta. Můj muž pořád jezdí na kole a vyhýbá se tak práci na zahradě a na Slovensko zabloudí dost často.

  1. Čéče možná, že je, ale když jsem tam chodila před nějakýma 8. rokama se psama poměrně často, jaktěživ jsme tam nepotkali nohu :-)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *