1. duben 2020

Dnes ráno jinovatka jako kráva a moje čidlo ve skleníku hlásilo -2.6°C. Začala jsem pomalu skládat nějaký nekrolog a zkusila jsem si představit , že letos budu bez paprik, které jsou ve skleníku všechny. Většina rajčat je v teplé dílně. Dlouho jsem s návštěvou skleníku váhala, přeci jen teď hlídám vnuka a nemohu si dovolit, aby mně trefil šlak. Zjistila jsem, že v bombě patrně velmi záhy došel plyn, jediná skomírající svíčka byla k ničemu. Na teploměru ve skleníku bylo +2,5°C a všechno rostlinstvo OK. Čidlo si ze mně na apríla vystřelilo. Papriky u vchodu dostaly pro sichr netkaný závoj. Vše ve skleníku zachránil starý zavařovací hrnec, který jsem večer naplnila téměř vroucí vodou. Mákla jsem si hodně, než jsem tohle topení realizovala, ale vyplatilo se to.

Stejně jsem ovšem musela použít spoustu českopolských hornických nadávek. Na parapetu okna jsem zapomněla sadbovač s vzácnými francouzskými rajčaty, byla zmrzlá na doraz, na pohled vypadala krásně, ale doma lehla, zemina byla na kost. Veliké štěstí mají rajčátka, která jsem stihla právě z onoho sadbovače  včera přesadit. Tak to dopadá, když člověk většinu dne myslí úplně na něco jiného. Bohužel bylo mezi rostlinkami semácké Blumko, které už mi letos zmrzlo podruhé a to budu muset vysít potřetí. Ty frantíky už asi nechám na sezónu příští.

Dnes se budu věnovat kontejnerovým borůvkám. Vyndám je z nádoby, na dno nasypu čerstvou rašelinu s dlouhodobě působícím hnojivem, a rostlinu vrátím na místo. Loni se mi tento způsob vyplatil a keříky se odměnily obrovskou úrodou. Větvičky jsem musela pod tíhou plodů podpírat.

 

3 thoughts on “1. duben 2020”

 1. Včera nic zlého netuše jsem zvedla „skélka“ na stolním skleníčku na dvoře – však jsem to zakryla – a půlka rostlin ležela:-(((( Proč jsem to já blbec nevydržela ještě týden, za oknem by se jim to nestalo, chjo…….
  Večer při zavírání a zakrývání stály všechny rostlinky v pozoru – chybí tu smajlík s otevřenou hu .. pusou údivem. Tak honem ještě další deky a protože začalo sněžit tak folii proti promočení dek.
  Dnes ráno, no ráno, až po osmé až mi na stůl dosáhne slunce, jsme s napětím otvírali skélka – rostlinky v pozoru – jak už řečeno: smajlík s otevřenou atd. Tak je naděje, že většina přežije, asi vrstva dek byla už dostatečná. Horší je to s kvetoucími stromy 🙁

 2. Ráno byla na stromech jinovatka jak kráva, -10st, meruňka je rozkvetlá z necelé poloviny(tedy včera byla) broskev zatím v pupnech. Dneska jsem ráno viděla jen tu jinovatku, umývám okna a nemám odvahu se na to jít podívat.

 3. Dnes mi ten mráz připadal zatím nejhorší. Všechno rostlinstvo je z toho přepadlé, hlavně mých pět krásných citrusů, které stojí u jižní zdi a zatím vše přežily. Dostaly hodně zabrat a opět bude potřeba hluboký řez. Jsem husa pitomá, měla jsem je šoupnout do garáže.
  Naše už hodně zasloužilá meruňka, která snad už zažila všechno a mívá úžasně krásné a chuťově nedostižné plody, byla včera v plném květu, dnes je hnědá a to je pozdní odrůda. Nebudu se rozčilovat, ničemu tím nepomůžu, spíše je mi z toho smutno.

  Přísady rajčat se dají přikrýt dekama a dají to, stromy bohužel ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *