Proč žloutne přísada

Stane se, že listy na našich malých rostlinkách rajčat začínají žloutnout. Chloróza nemusí být vždy způsobená nedostatkem železa, jak se většina  z nás domnívá. Žloutnutí listů může být v důsledku nedostatku jak železa, tak dusíku, síry  nebo hořčíku. Nedostatek každého z těchto prvků se na přísadě projevuje jinak.

Vrchní lístky : žloutnou-li plošky mezi žilkama listů, pak jde o nedostatek Fe a je nutný postřik železem v chelátové formě, žloutnou -li samotné žilky, chybí síra a je tedy potřebný postřik nějakým síranem, nejlépe amonným.

Spodní listy : pokud žloutnou na starších spodních listech samotné žilky, chybí ve výživě dostatek dusíku. Rostlina potřebný prvek transportuje do vrchní části, kde je nutný pro růst vegetačního vrcholu. Je tedy nutné dodat v zálivce dusík. V případě, že na dolních listech žloutnou mezižilní plochy, jedná se o nedostatek hořčíku a je potřeba přidat do výživy tento prvek v chelátové formě.

Nikdo z nás neví, jaké je přesné složení půdy, ve které naše rostlinky rostou. Reakce zeminy může být zásaditá, železa je v ní dostatek, ale je pro rostlinu nedostupné. V takovém případě stačí půdu jen mírně okyselit. Stejné to může být s prvky ostatními. Je proto mnohem efektivnější dodat rostlině potřebné prvky postřikem na list.

Já na rajčatech chlorózu nemám, takže nemohu posloužit snímkem postižených listů. Přidám tedy pohled na naprosto spokojené rostlinky ve skleníku po dnešní hodně mrazivé noci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *