Nedostatek draslíku

Příklad

Naše rostliny už měří kolem jednoho metru, listová plocha a stonková masa už dokonale narostla, rajčata začínají plodit a dusíkatá hnojiva už nepomohou ke zvýšení úrody.

Na normálně rozvinuté rostlině – hezky je to vidět u cherry rajčat -se plody zakládají v párech. Příznakem nedostatku draslíku je jev, kdy první plod v páru naroste veliký a druhý je hodně malý, taky se stane, že „kolínko“ stopky, která plod drží zežloutne a rajče upadne. Listy na vrcholu rostliny se začínají kroutit do tvaru beraního rohu a jsou křehké, při zlomení křupnou.

Nedostatek draslíku zamezil transportu uhlovodíků vytvořených fotosyntézou dále do rostliny a ony se hromadí v horních listech. Uhlovodíky jsou u již plodící rostliny potřebné právě v generativních orgánech, tedy ve vijanech s plody, ale ony nemigrují, nerozvádějí se do nejvíce potřebných míst.

Právě dodáním draslíku rostlině pomůžeme. Ten uhlovodíky přerozdělí, zlepší se kvetení a nalévání plodů. Draslík má rovněž vliv na tloušťku buněčné stěny a podporuje tak odolnost rostliny vůči nepříznivým podmínkám, jako jsou třeba příliš nízké či vysoké teploty, nebo odolnost proti nejrůznějším chorobám. V určitém stadiu vývoje rostliny je tady potřeba výrazně omezit hnojení dusíkem a nahradit ho nejlépe fosforečnodraselným přípravkem.

Moji rostlině na obrázku jsem mírně pomohla, aby byl list typicky zkroucený, ale už jsem pořídila hnojivo s draslíkem a rozhodně mám v úmyslu ho co nejdříve použít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *