Nedostatečná tvorba plodů

Rostliny rajčat nám krásně rostou, začínají se objevovat květy a nasazovat plody. Počet květů ve vijanu bývá různý a to v závislosti na odrůdě. V případě velikých masítých rajčat jsem ráda za tři až pět založených plodů, ale u odrůd cherry pokud se povede složený vijan, jich může být klidně i padesát. Někdy ale zjistíme, že plodů se vytvořilo málo a ostatní květy uschly a opadly. Existuje několik příčin tohoto jevu a mně právě loni sprchlo veliké množství květů a příčinou byla velmi nízká teplota v květnu. Rajčata jsem zbytečně vysadila příliš brzy a dostala zabrat. Teplota pod 15°C způsobuje, že pyl přestává být aktivní, teplota pod 10 °C už je pro pyl likvidační. Rajče je rostlina samosprašná a bez vlastního pylu žádné plody nevytvoří. Druhým extrémem je teplota nad 30°C a to s totožným výsledkem. Můžeme pak potřásat rostlinami kvůli lepšímu opylování jak dlouho chceme, ale akce to bude zbytečná.

Opylování rovněž neprospívá vysoká vzdušná vlhkost, pyl zvlhne, je těžký a nepráší.

Veliký vliv na dokonalé založení plodů má dobrá výživa. Pokud rajče nemá dostatek k růstu potřebných látek, tak je schopné vyživit je několik plodů blízko stonku a na ty další už mu scházejí živiny. Ostatní květy opadnou.

Při pěstování ve skleníku nebo foliovníku se podmínky pro řádné opylování dají ovlivnit, při příliš nízkých teplotách je možné přitopit a pokud je veliké horko, lze vyvětrat. Na venkovních záhonech to není možné a tady zaručeně pomůže postřik roztokem kyseliny borité. Pět gramů kyseliny rozpustíme v troše horké vody, ve studené se velmi obtížně rozpouští, a nalejeme do 10l vody. Rostliny postříkáme.

Přeji všem pěstitelům rajčat co nejméně opadaných květů a velikou násadu plodů.

3 thoughts on “Nedostatečná tvorba plodů”

  1. Hjůstne 😉 máme problém :-)))) Tom přišel za sklepa, ať okamžitě jdu vyhodit tu houbu, byl u mrazáku a nedá se tam dýchat. Houba vypadá pořád tak nějak stejně(alespoň při běžném zkoumání) žádný náznak červené a smrdí jak zapomenutý papír od tvarglů 😉 Máš tip, co s tím dál? Co tvoje houby?

  2. Právě včera jsem se na ty houby koukala, po červené zatím taky ani stopa, ale pořád to voní po houbách. Mám je v igelitovém sáčku na suchý zip, jsou v kuchyni na polici a odér žádný. Takže milý Hjustne, někde je něco špatně, ale já fakt nevím v čom je ten pes zakopaný, já to zkouším prvně.

    1. V kuchyni na polici?!? Ty jo, tak nás to vyhnalo ze sklepa a ona to má v kuchyni :-))) Po houbách…no s trochou fantazie možná, ale po hodně jetých houbách. Močka to pravda zatím není. Mám to taky v zipovém sáčku, ale když jsem to obracela, abych to prohlédnula, sem si pak musela 5x drhnout ruce a pořád sem to cítila. Já vím, že nevíš:-))) jen jsem chtěla tip, co s tím dál. Do menšího tepla? Na světlo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *