Zbavovat rostliny rajčat listů ?

Docela často vidím v zahradách růst rajčata bez listů, je mi jich líto. Rostlina ke své existenci listový aparát nutně potřebuje a pokud my toužíme po slušné úrodě, měli bychom být s ulamováním listů velmi opatrní. Správné formování listového aparátu naši úrodu hodně ovlivní.

Pokud zbavujeme rostlinu spodních listů, které se například dotýkají půdy, je to v pořádku, ale nezbytně nutně musíme ponechat minimálně dva listy pod prvním vijanem, ty totiž dodávají živiny kořenům. Bez nich se bude kořenový systém utvářet nedostatečně. Rostlina vytvoří první plodenství a k tomu, aby plody dorostly do té správné velikosti, jsou potřeba listy nad tímto vijanem. Bývají většinou tři, poskytují plodům výživu a pokud je odstraníme, plody nikdy požadované  velikosti nedosáhnou. Nad druhým vijanem je to stejné a tak to pokračuje. Listy nad druhým plodenstvím nic neposkytnou kořenům a ani prvním plodům, pouze těm, které rostou těsně pod nimi.

Nejen v listech probíhá fotosyntéza, tento proces probíhá také v plodech a stonku, ale pouze velmi mírně, bez listů to prostě nejde. V době, kdy plody začínají dozrávat a mění barvu, už svoji velikost nezmění a je tedy možné listy nad vijanem odstranit a porost tím pádem provzdušnit. Jestli jsme rajčata nacpali příliš blízko sebe, pak je to naše chyba, že jsou moc natěsnaná , drží se na nich nebezpečná vlhkost a my to musíme řešit odstraněním listů. Je možné listy zmenšit třeba na polovinu.

Méně než 25 až 30 listů na jednu vysokou indeterminantní rostlinu je nedostatečný počet ,rajče se bude cítit nekomfortně a o bohaté úrodě si můžeme nechat tak akorát zdát. Listy rovněž slouží k dýchání a ochlazování rostliny. Takže opatrně!

6 thoughts on “Zbavovat rostliny rajčat listů ?”

  1. Omylem jsem zmáčkla čudlík s nápisem publikovat u článku, který byl nachystaný na příští týden. No budiž, nechám to tedy tak.

  2. A já líčím Tomovi, jak svatbuješ a teď koukám jak výr, že asi nuda :-)))) když máš čas spisovat takové pojednání 😉 Jinak tedy, pro mě jsou svatby fakt nuda a za trest, nebaví mě to tam a z většiny svadeb jsem po nějakém tom dortu zdrhala a vrátili jsme se až zase k večeři. Ale tak já jsem introvert, to se s tebou srovnávat nedá a za druhé…ty tam být musíš! 😉 :-))) A doufám, že bude i nějaká ta fotka 🙂

  3. Svatba byla velmi honosná a nuda tam rozhodně nebyla, jenže my jsme se museli na víkend vrátit kvůli fašanku, manžel křtí s muzikou nějaké CD.

  4. Takovou mám známou – otrhá snad všechny listy a pak se chlubí fotkami holých tyčí s kuličkami, nechápu 🙁 Otrhám spodní když jsou od zeminy a nebo hnědnou a tím to končí, jaképak otrhávání. Otrhává snad někdo listy na stromech ?………………….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *