5. únor 2020

Mám letos v plánu dopřát svým rostlinám vegetovat ve spolupráci se spřátelenými houbami. Za tímto účelem jsem zakoupila Symbivit. Jenže!  Já bych chtěla spolupracovat výhradně s houbami rodu Trichoderma a na obalu tohoto přípravku není o těchto houbách ani zmínka, je ovšem možné, že v obsahu  přítomny jsou.  Chtěla bych Trichodermu živou a aktivní a tak jsem se rozhodla, že si ji získám sama. Manžel mi donesl z lesa krásný choroš, není sice nijak obrovský, ale pro můj záměr dostačující. Houba je docela suchá a tak ji na okamžik namočím do vody a uložím neprodyšně do igelitového sáčku. V ideálním případě by se po třech týdnech měly na povrchu choroše objevit spory právě rodu Trichoderma. Pokud se mi to podaří a já jsem přesvědčená, že ano, pak spory naočkuji na propařené sterilní otruby a holky se mi na nich nádherně namnoží. Otruby pak zahrabu pod rostliny rajčat, nebo ponořím do vody a tou pak budu zalévat. Kořeny mých rostlin tak budou blahem bez sebe, nadzemní část v perfektní kondici a úroda omračující. Já su tak šikovná 🙂

11 thoughts on “5. únor 2020”

 1. Bože pokusník 🙂 Hele, rozumím tomu jak koza petrželi…ale na vrbě mám taky nějakou potv oru houbu placatou…všem říkám choroš 😉 Dá se s tím krom otrub naočkovat i něco jiného…třeba sláma, piliny? Rozuměj něco, čeho je dostatek. Onehdá byly na skládce vyvezené dva pytle pilin. Svrběly mne ruce, měla jsem cukání to vzít domů, že se to zhodí do zahrady, na kompost (na podzim jsem podvezla šikovné králičí pletivo 😉 ) no Tom mi brble, že jsem jak ti vyběrači kontejnerů (hromadiči bordelu 🙂 )

 2. Dva pytle pilin bych odvezla okamžitě taky, ideální do kompostu, ale docela kyselé, což mi vůbec nevadí, mám kompost hodně zásaditý.

  Naočkovat můžeš cokoli, ale musí ta hmota být dokonale sterilní, jinak ti tam vyrostou taky houby nechtěné, speciálně na slámě ti vyroste třeba námel. Chudinka Trichoderma si tak bude muset vybojovat své místo na slunci. Těch otrub stačí málo, třeba obyčejná zavařovačka. Já je koupím a můžeme se podělit, jsou totiž výživné, houba potřebuje krmení. Choroš dej do igelitu a pak porovnáme výsledky. Pokusům zdar !

 3. Jani, dajú sa Trichodermy dopestovať určite na tejto hube? Je ro totiž Práchnovec Kopytovitý( Fomes Fomentarius), česky Troudnatec kopytovitý, choroše vyzerajú celkom inak. Odkiaľ máš návod?

 4. Já se v těch choroších moc nevyznám a někde jsem četla, že by se na nich Trichoderma dala vypěstovat, pokud se mi to nepodaří, vyzkouším jinou houbu.

 5. Ták holky. Včera sem z prochajdy přinesla pytel hub. Šmrdlala jsem to z každého stromu, i z trnek, některé staré a suché jak beton, ráno u potoka čerstvé(no úplně čerstvé ne) asi hlívy a nějaké prcky – takové ty, co vypadají jak václavky, jen jsou takové spíš žluté a nějaké měkké bílé, jak tomu pracovně říkáme ,,choroše“ 😉 A teď mi Jani vysvětli, jak poznáš, že (když to všechno čerstvější nahážu do toho sáčku) na tom vyrostla ta správná houba?!? Zbytek těch suchých teda rozmlátím kladivem a vysypu na záhony?

 6. Tak ty pracovně nazývané choroše dej do sáčku, po třech týdnech -snad – by se mohla objevit ona trichoderma, její spory mají červenou barvu, tak bys to na těch bílých houbách měla bez problému rozeznat.
  Zbytek rozmlať a vysypej na záhon. Uvidíme, uvidíme!

 7. Ještě jedna technická. Sáčkem je myšleno opravdu igelitový, nebo mikroteňák? Ale když neprodyšně, asi igelit. No nevím, jestli nějaký najdu. A umístit kam? Teplo, zima, světlo, tma, sluníčko za oknem(to bych je asi upekla)?

 8. Protože tento experiment je taky moje premiéra, tak jsem houbu dala do igelitu i do mikrotenu a mám je v kuchyni ve skříňce. V tom mikrotenu je ale houba nějaká suchá, uvidíme.

 9. Díky Jani, pokusím se najít igelit. Teplo bude asi lepší, jen ne moc?Hm, hm, zkusím sklep. Tam není tak velké, jako v baráku. Tma? Se omlouvám, že furt otravuju, ale když jsem našla tak dobrý matroš 😉 nechci to hned zmršit 🙂

 10. Kvalitní matroš je určitě škoda pokazit, já mám sáček na poličce v kuchyni, kde moc světla není, ale tma taky ne. Druhý sáček mám ve tmě, uvidím, jak to dopadne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *