Výsev

Jedním z dalších hledaných výrazů na mých stránkách je „výsev rajčat“. Je fakt, že v několika příspěvcích jsem výsev zmínila, ale asi bude jednodušší pro vyhledávač shrnout svoje poznatky do článku jednoho.

Substrát.

Nejraději a taky nejčastěji vysévám semínka do vlastního prosátého kompostu. Se skutečností, že kompost je nevhodně „nadupaný“ živinami a nesterilní, nemám vůbec žádný problém. Nikdy zeminu nepropařuji či jinak nesterilizuji. Vím přesně, co do kompostu házím a nemusím se tedy obávat žádných reziduí herbicidů, antibiotik či dokonce hormonů. Pokud si semínko samo neporadí a nevyklíčí, pak o takovou rostlinu stejně nemám zájem. Choulostivá rajčata, která potřebují pro vyklíčení sterilní inertní prostředí u mně místo nemají. Je trochu problém, že já do svého kompostu vůbec žádná semena dávat nemusím a stejně vyklíčí spousta rajčat a samozřejmě plevel. No tak je jednoduše odstraním. Občas se stane, že vyseté semínko nevyklíčí, vzejde nějaké „divoké“ a já to zjistím až podle plodů. Netrápí mně to. Mám vyzkoušený výsev do speciálních kostek Root Riot, vypadalo to krásně, ale markantní rozdíl, který by odpovídal tomu finančnímu, jsem nepozorovala. Letos jsem si pro změnu objednala nějaké jiffy, ale to jen z pohodlnosti. Někdy koupím supresivní výsevní substrát v marketu.

Datum

Pro výsev rajčat mám vyzkoušené měsíce listopad až červen. Jsem člověk netrpělivý a nedočkavý, toužím mít všechno ihned, přesto se jednoznačně přikláním k termínu 15. březen. Rostliny mají dokonalé podmínky pro růst, netrpí nedostatkem tepla a hlavně světla, netřeba jim přisvětlovat , jsou krásně tmavě zelené a nemají tendenci se vytahovat. Za to jsou schopné se odvděčit dokonalým zdravotním stavem a vysokou produktivitou. Mají mnohem větší imunitu než ty, které musely svádět těžké boje s vysokými teplotami v místnosti a tomu neodpovídajícímu množství světla. Přesto jsem již nějaká rajčata vysela, ale mám v plánu je co nejdříve umístit do skleníku a dle potřeby přitopit. Jde mi co nejranější sklizeň prvních plodů, rostliny brzy zlikviduji a ony přenechají místo paprikám. Vybrala jsem proto ty chladu nejodolnější odrůdy, které se osvědčily loni. Rajčata, po kterých budu vyžadovat kvalitní úrodu až do prvních mrazů vyseji až 15. března. Snad to moje netrpělivost dá.

1 thought on “Výsev”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.