24. leden 2020

Dnes jsem se probudila s prázdnou hlavou, žádná tragédie, stejně pořád polehávám a k tomu není kdovíjaká inteligence zapotřebí. Šla jsem se projít po zahradě -nechutná kosa- a stojíce pod naším hodně zasloužilým ořešákem se mi něco v mozku seplo a mám o čem napsat. Ořech je už dědeček a spousta větví už usychá, parazitují na něm cizopasné houby a občas se podaří výstavní exemplář choroše.

Moje imunita je v současnosti v háji a okamžitě po uzdravení začnu pracovat na její obnově. Stejné je to u rostlin. Pokud nemají dostatečnou fytoimunitu , mnohem snáz podléhají rozličným chorobám, hlavně těm houbovým. Ideálním a v současnosti docela uznávaným prostředkem pro zvýšení fytoimunity rostlin je látka chitosan, která narušuje strukturu buněk patogenních hub a tím je likviduje. Právě chitosan je možné získat z chorošů, je to malinko složitější procedura, ale pro mně jako chemika docela brnkačka. Pokud náš ořech letos žádnou houbu nevyprodukuje, zajdu na procházku do listnatého lesa a ten potřebný litr materiálu s určitostí nasbírám.

Ani já ani moje rostlinstvo tak již nebudeme chořet.

9 thoughts on “24. leden 2020”

 1. Zkus se nějakým tím chitosanem postříkat, na rostliny to zabírá, ale hlavně nech té práce mezi spoustou nemocných lidí. Mamka. 😉
  Kolik dýňových semínek spořádáš za týden? To jako budoucí prostatik „užívám“ na podporu imunity, ale hlavně mi má náplň práce umožňuje vyhýbat se potenciálním nosičům všelijaké té nákazy. Když je někdo nachrmlaný a nudí se, tak co udělá? Jde nakupovat do supermarketu.

 2. To se snadno řekne, jako asistentku mně v mém věku už nikdo nezaměstná.
  Já se jako budoucí prostatik necítím, takže moc dýňových semen nespořádám. Zítra už musím do práce a vzala bych si roušku, jenže to mi manažerka určitě neschválí.

  1. No, jestli zítra už musíš do práce, tak všechna ta Tvá léčení a předsevzetí jsou k ničemu. Manažerka si tam přece může sednout sama, nevidím v tom problém.
   Já bysem Tě zaměstnal hned. Fungl nově zařízená klimatizovaná kancelář, sprcha, kuchyňská linka, automatická pračka, kávovar, výhled na mikulovský zámek a Pálavu, po pravé ruce sedí má maličkost …. všude kolem zeleň, místo na produkci melounů, rajčat a jiných dobrot.

 3. Páni! To zní přímo snově. Jenže já vůbec nejsem kancelářský typ, papíry z mých rukou záhadně mizí neznámo kam. V době svého podnikání jsem měla dvě účetní a ty ze mně byly permanentně nešťastné.
  Pokud bychom my dva spolupracovali, tak by z té vaší betonárky byla za chvíli oranžérie.

 4. Písnu to sem, ať to nehledáš 😉 Viktorek je náš nový briťáček – kotě. Ještě bohužel musí být doma, kde se nudí. Ale nudí se i Gucci, ona je taky trochu zhýčkaná pobytem doma či na radiátoru v garáži. Leonek nebyl, ten už roky bydlel u Worky v boudě. Potřebovala bych zase takový teplý slunečný den, abych mohla s nima na chvíli vyrazit do zahrady. Já bych sem tam něco uřízla, Viktor by mohl mít výcvik myšilovení 😉
  Ten choroš si prostě normálně uklohni, dokud je mladý a nekomplikuj to 🙂 😉

 5. Choroš si pro sebe klohnit nebudu, z pohodlnosti si koupím extrakt z Reishi , právě jsem objednala. Ale pro rostliny ten chitosan z choroše vydoluju.
  Až vyzdravím, tak se na Viktora rozhodně přijedu kouknout, kupuj zelený čaj a peč žitné sušenky.

 6. Já jsem hodně ranní ptáče a tak dlouho spát nedokážu. Co kdyby jaro přišlo tentokrát výjimečně brzy, nerada bych jeho začátek zaspala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.