22. leden 2020

Opět jsem trochu utrácela, tentokrát za pomocníky do zahrady. Letos bych chtěla pěstovat rajčata a papriky s pomocí spřátelených hub a dopřát rostlinám trochu té mykorhízy. Slibuji si od toho mnohem lepší hospodaření s vláhou a živinami a taky vyšší odolnost rostlin vůči chorobám. Užitečné houby budu vzorně přikrmovat sorbitem. Aby borůvky nebyly smutné, že ony nic nedostaly, vzala jsem jim rhodovit.

Ze semínek kytky Nestařec mám v plánu vypěstovat rostlinky, které jsou dokonalým pomocníkem v boji proti molicím. Nějakým způsobem narušují rozmnožovací cyklus tohoto urputného škůdce a výrazně tak snižují jeho populaci. Výborným pomocníkem s podobnými účinky je taky obyčejný plevel pěťour, ale u toho si nenaplánuji, kde bych ho ráda viděla růst, ale rozhodně mu na záhoncích nechám prostor. Možná z něj vyzkouším nějaký výluh a použiji jako zálivku nebo postřik, pokazit se tím nic nedá. Moje brukvovité rostlinstvo bude letos molic prosté. Snad.

11 thoughts on “22. leden 2020”

 1. Nazdar bazar,
  problém molic a dřepčíků na brukvovitých budu letos řešit se stoprocentní úspěšností. Nebudu je sadit a budu mít klid, ty ludry se dostanou i pod netkanku.

 2. Jenže já chci kedlubny, zelí bílé i červené, brokolici, kapustu i růžičkovou, kadeřávek a možná i nějaký květák. Čím bych se asi tak živila, co? Vysadím mezi ně vhodné kytičky a natáhnu netkanou. Úspěch zaručen.

  1. Čím by ses živila? Nasaď erteple, pořiď prase a aj itrničky budů……
   Z výše jmenovaného za mne jen kedlubny. Čím delší vegetační doba u plodin je, tím větší problémy s opečováváním. Když dám kedlubny „neprodyšně“ pod netkanku, tak je možná ochráním před molicemi, ale už ne před slimáky a navíc to zaroste kompletně plevelem. Smysl by kedlubny měly v případě rychlení ve skleníku, aby škůdcům unikly, ale toi už zase není Tvá parketa.

 3. Rychlenou listovou zeleninu a košťáloviny bych ze skleníku nejedla, tak vysokou koncentraci dusičnanů fakt nemusím. Plodová zelenina to je o něčem jiném. Půlku prasete bych asi byla schopná koupit, ale pokud bych něco krmila a starala se o to stvoření, tak by se mnou za chvíli koukalo na seriály v televizi, stalo se součásti rodiny a sežrat bych ho fakt nedokázala.
  Plevel mi nevadí a se slimáky se podělím o pivo, to jim chutná více než kedlubny.

 4. Jde o to, že pokud budeš košťáloviny odkrývat, tak se tam dostanou breberky a jsme zase na začátku. Nejsem odborník, ale asi budou horší postřiky než ty dusičnany, navíc nešrotuješ hafo kedluben denně.

  Vylezlo slunko, ještě že si již mohu v obýváku zatáhnout rolety, funguje to skvěle. Na mobilu vidím kolik stupňů je ve sklenících, v troubě se pečou hranolky, v ledničce jsou domácí utopenci, jen to pivo nemohu, bo jedu ještě do procesu.

 5. Každý tok si k nám tchyně sadila zelí – prý u nás naroste. Každý rok zelí i ostatní likvidují dřepčíci, samozřejmě bělásci. No netkanou jsem pravda nezakrývala. Vloni to nemělo cenu, nevyrostly ani kedlubny, ani zelí, jen to krnělo a krnělo 🙁 Nevím, jestli se mám tento rok vlbec pokoušet. Brokolice nenarostla už tři roky, všechno to ,,shořelo“. Možmá to dračí ovoce Jani. Jak jsi vůbec na tom s těma exotama, vysadila jsi něco? Papája, jak jsem předpovídala: 20cm a je po ní. Mango zatím žije, ale tak nějak živoří, visí, nepřirůstá. Pecky z avokáda sadím pořád dokola, ještě žádné nevyklíčilo.

 6. Když jsem pěstovala kedlubny, byly nádherné, povedlo se zelí jak bílé tak červené -hlávky sice byly menší ale moje, růžičková kapusta byla výstavní, jen květák a brokolice se mi nedaří, letos to hodlám napravit. Vše mám pečlivě nastudováno.

  Na exoty ještě nebyl čas. Papaya nevyklíčila ani jedna, mám stará semena, nemáš čerstvější?

  1. Vypěstovat kedlubny není problém, pěstujeme výhradně modré hybridy, zelí jsme nikdy nepěstovali, růžičková kapusta jakž-takž, květák a brokolice rovněž o ničem. Poslední dvě jmenované plodiny vyžadují specifickou výživu, rovněž jim asi nesvědčí moc tepla. Je to podobné i s petrželí, tu nevypěstuji pěknou ani kdybych se po…. Jsou tu však i plodiny, kterým se daří a mezi které počítám např. cukrovou kukuřici, nedaří se ani ředkvičkám. Teoreticky bych měl mít ve skleníku místo na nějakopu tu kedlubnu.

 7. Jani, ja som mala vlani problém s molicami, hlavne vo dvore v kvetináčoch, tie bylinky Nestarca ale asi v pod rajčinami neporastú pomôže aj nejaký výluh? Symbivit mám pripravený aj ja, už som pridávala aj do kvetináčov pod rajčiny.

 8. Vzpomínám si, že jsi loni měla rostliny ve dvoře totálně obsypané molicemi, překvapilo mně to, na rajčata mi nelezou, zatím. Vysaď nestařec do truhlíků a umísti v blízkosti rostlin, já bych vyzkoušela výluh z pěťouru, toho mám na zahradě vždy dostatek a určitě se nějaký najde taky u Tebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *