Co se skleníkem ?

Ruský skleník Trjoška bude v provozu příští sezónu už třetím rokem a já právě nyní intenzívně dumám, co s ním. V létě je v něm obrovské vedro a to navzdory dveřím na obou stranách a lehkému přistínění jehličnatými stromy. Tahle situace se nelíbí ničemu, okurky chytnou svilušku, rajčata se nedobře opylují, na melouny je tam málo prostoru a citrusy shodily všechny květy. Ani fíkovníky se necítily komfortně a chytly nějakou rez. Naprosto ideální je ovšem skleník na jaře pro přísadu rajčat, objednávky na rostlinky jsou čím dál větší a to už se nedá na parapetech oken zvládnout. Jenže co pak. Nejlépe se ve skleníku cítily papriky a já jim ho příští rok věnuji celý a dokonce jim tam připravím dokonalé podmínky. Doposud jsem tam pěstovala rostliny jen v nádobách postavených na tkané textilii, ale dnes jsem začala s rytím.

Původně jsem chtěla porýt jen středovou uličku, kde je skleník nejvyšší a pak tam vysadit vysoké odrůdy Aries a Partner. Ale to rytí mně tak chytlo, že vezmu celou plochu a všechny papriky budou v zemi. Mezi ně umístím nášlapné dlaždice. Do zeminy přidám holubince, zeolit a budu tam nosit popel z krbu. Budu muset zalévat. Protože paprikám nevadí vlhko, tak bych mohla jako zastínění vysadit ke krajům něco pnoucího, třeba nějakou okurku a pravidelným mlžením pak eliminovat výskyt svilušek.

Papriky, které jsem letos naložila do olejového nálevu dopadly skvěle a už jsou téměř snědeny. Myslím, že jsem to vymyslela dokonale.

8 thoughts on “Co se skleníkem ?”

 1. Nášlapné dlaždice si Jani dej jen středem, to stačí. Mamka má skleník už téměř od začátku přistíněný takovu tou hustější zelenou sítí, hozenou přes střechu. Když je třeba pár dnů ošklivo, zataženo, tak se na boku srolovala směrem nahoru(prostě vykasala) a přivázala na třech místech šňůrkou ke konstrukci. Myslím, že několik let už ani nemusí kasat…vzhledem k počasí. Kde máme Janu z Radějova…jsem nějak nezachytila 🙁 A až bude s tebou synátor, tak ať ti sem hodí lištu ze smajlíkama, třeba teď se hodil divící a nemáš :-)))

 2. Jana se ještě určitě projeví, ale začala u příspěvku 10. prosince.
  O tom přistínění jsem taky uvažovala.
  Synátor odjel, aniž na mně měl čas, nebo možná já na něho.

 3. Jano, máte můj obdiv rýt skleník na Silvestra! Ale zas to nepřehánějte, není to dávno, co jste psala, že Vás bolí celý člověk a neudržíte v ruce ani hrnek😉! Ty ruská rajčata, co shání druhá Jana, vypadají krásně, jako podobná u nás dostupná odrůda Sonet F1.

 4. Jsem tady, zdravím vespolek :-))
  Nestíhám. Při čtení jsem zjistila, že nic nevím. Ovšem na rozdíl od Sokrata nehodlám vypít bolehlav, ale přiučit se 🙂
  Začala 10. prosince – nezačala, tam byl nasměrovaný odkaz, který mě sem přivedl 🙂 Když jsem pak zjistila rozsah textů tak nic jiného nedělám než čučím na obrazovku a čtu. Ještě nemám všechno a už je tu další odkaz do Břeclavi, kdy já to všechno sežvýkám smajlík s vyvalenýma očima
  Jestli chcete, tak se ptejte 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *