4. listopad 2019

Chceš se vyhnout stresu v práci ???

Nechoď tam !!!

Práce u pokladny v hypermarketu je trochu na hlavu a tak si občas potřebuje odpočinout. Většinou právě v tomto období bývám měsíc doma. Je to velmi osvěžující. Předvánoční období bude extrémně náročné a je proto zapotřebí shromáždit jak fyzické tak především psychické síly.

Včera jsem si naordinovala relaxační den, tělo i mysl jsou odpočaté a je tedy vhodné něco užitečného dělat. Po celou sezónu házím použité květináče na hromadu a to do chodby mého zimoviště citrusů, už se tudy nedalo projít, chodila jsem oknem. Okna budou nová – hurá – a tak je nutný úklid. Záměrně jsem vynesla ten binec ven, aby mně případný déšť či nemožnost vyjet alespoň jedním z aut z garáže přinutily práci v nějakém slušném čase dokončit. Spousta nádob se ještě libovolně povaluje po zahradě, kam byly odloženy ve chvíli, kdy mě napadlo jít dělat něco jiného a v tu danou chvíli důležitějšího.

Už jsem stihla zlikvidovat minizáhon rajčat u domu a zjistila jsem, že taky úplně obyčejná uříznutá petka, která je mírně zapuštěná v zemi a navlečená na stonek rostliny způsobí, že kořeny jdou více do hloubky a jsou bohatší. Zalévala jsem výhradně do petek, které jsou potřeba na ochranu povrchových kořínků a stonku před hrabavými kočkami. Kočky si oblíbily právě tento záhon a rostliny byly ohrožené. Petky budu používat u všech rostlin, ale musím je někde sehnat, my nápoje takto balené nekupujeme, my vlastně nekupujeme žádné nápoje, s výjimkou piva. Jezdíme do horské studánky pro vodu.

Poprosím Konvalinku, ať si svoji návykovou colu kupuje ve 2l lahvích, ty by se mi hodily.

 

2 thoughts on “4. listopad 2019”

  1. No to pak tedy nevím, kdy se tohoto hnusného zlozvyku zbavím 🙁 😉 Ráda bych jen v těch velkých, ovšem obchodníci to vidí jinak neustále nám v akcích vnucují tuším 1.75? Píšu si, coly pro Janu 😉 Už s těma kýblema bez dna jste mi holky nasadily brouka do hlavy. Kýble jsem obětovat nehodlala, ale to jako rajče do petky? A ty rady, že se má dávat naležato(trochu) aby co nejvíce kořínků pustilo, to tedy ne? Zpokusníkovaly jste, že metoda petka bude lepší? Já se rajčata snažila co nejvíce mulčovat, byla na nich doslova duchna ze suché trávy a dobře se po tom i chodilo. Pod tím potahaná průsaková hadice. A myslím, že letos dobrý, při likvidování jsem viděla velké silné kořeny, ale ne moc do hlobky. Jenže: proč taky do hloubky? Tam už živiny nejsou a podle Švarce(když nám oral) ani voda. Říkal, že co oral lidem, zhora dobrý a ve třiceti centimetrech už se mu vyvalovaly jen suché hrudy. Jasně, v zahradě se jinak hospodaří s vodou, ale i tak mi to vrtá hlavou, co tedy s tím, jak na to…

  2. S tím mulčováním jsi udělala moc dobře a máš pravdu, dobře se po tom chodí a půdu si neuhněteš. Moje experimenty mi dokázaly, že čím více má rostlina kořenů jdoucích do hloubky na úkor těch povrchových, tím lépe prosperuje. Ideální jsou ty kyblíky bez dna, zálivková voda s živinami steče dolů a nemotá se zbytečně do prostoru kolem rostliny, kořeny jdou za ní a v létě se pak nepřehřívají. Neodumírají aktivní špičky kořenů a ty pak jsou schopné stále rostlinu zásobovat třeba zrovna vápníkem a nečernají jim pak špičky. To jsou moje soukromé dedukce, ale moje rajčata jsi nedávno viděla a myslím, že to jako důkaz stačí.
    Nějaké kyblíky ti můžu poskytnout abys mohla porovnávat.
    Čtyři kyblíky s cherry rajčaty jsem postavila k plotu na posečenou plochu, kde zatím rostla jen bršlice. Rostliny si živiny našly, vypadaly krásně a bohatě plodily, vůbec nepotřebovaly nějaký pooraný záhon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *