Podzimní příprava půdy

V těchto dnech je nádherné počasí a na zahradě se dobře pracuje. Rozhodla jsem se tedy, že začnu s přípravou záhonků pro příští rok. Už v této sezóně jsem měla půdu pečlivě připravenou, dala jsem si hodně záležet, rostliny pochopily můj záměr naprosto přesně, těšily se skvělému zdraví a poskytly bohatou a zdravou úrodu bez použití minerálních hnojiv a jakýchkoli chemických postřiků. Pokusím se půdu připravit na podzim ještě lépe a to pomocí některých nových prvků.

Ideální by bylo k obohacení zeminy použít biohumus, ale ten je šíleně drahý a já mám vlastní kvalitní kompost a dnes jsem byla za ovečkama pro kvalitní hnůj, který je zaručeně bez patogenů, hormonů a antibiotik, což vůbec neplatí o koupeném granulovaném hnoji, jehož zdrojem bývají velkochovy zvířat. Ovečky se navíc pasou na kopcích chráněné krajinné oblasti.

Novou součástí mého pokusu bude zeolit, nejlépe vulkanického původu, který se nerozpouští ve vodě a je schopen nám prokazovat své služby až deset let. Dá se koupit jako stelivo pro kočky. Zeolit obsahuje křemík, odpuzuje půdní škůdce a nasává živiny, které dodáváme do půdy, udržuje je v blízkosti kořenového systému a ty jsou pak pro rostliny mnohem dostupnější. Šetří nám tak peníze za hnojiva.

Na záhon zapravím dřevěné uhlí. Celou zimu topíme v krbu dřevem a tak mám této suroviny dostatek, ale dnes ještě netopíme, tak použiji uhlí na grilování. Tato surovina nemá pro rostliny žádnou cenu z hlediska výživy, ale brání rozvoji kořenové hniloby, nelíbí se mikrobům a zadržuje na svém povrchu živiny dodávané zálivkou a brání tak jejich úniku do hloubky. Uhlí pracuje v půdě 6 – 7 let.

Poprvé budu přidávat do půdy rybí a kostní moučku jako zdroj fosforu a draslíku. Stačí jeden hrnek na m2, živiny vydrží na 6 měsíců.

Já nemám moc kyselou půdu, a tak pro dostatek vápníku stačí přidat popel, ale při nižším pH je dobré přidat dolomitický vápenec, možná ho letos taky doplním.

S kamarádem, který má spoustu zarostlých pozemků si domluvím, že je navštívím se sekačkou, abych měla dostatek posečená trávy na závěrečné namulčování záhonů.

Jsem přesvědčená o tom, že moje rostliny budou ještě spokojenější, než tomu bylo letos.

18 thoughts on “Podzimní příprava půdy”

 1. To stelivo jsem ti chtěla taky poradit, ale jsem si nebyla jistá, jestli bentonit a zeolit je totéž? Kdysi jsem si ho v akci na tento účel také nakoupila, ještě mám myslím dva pytlíky v domku. Asi jsem v té době četla, že je to ono, ale teď jsem to nemohla nikde najít. Ještě k tomu nerytí. Můžeš mi vysvětlit účel? Výhody a nevýhody? Pokud jediný důvod je, že se ti nechce 🙂 tak to chápu, ale myslím, že ty na to budeš mít ještě nějaké odbornější vysvětlení 😉 Ale vždyť…rylo se odjakživa, ne?

 2. Bentonit a zeolit není totéž, ale nepůjdu do vysvětlování rozdílné chemické struktury, to jsi asi nechtěla. Bentonit obsahuje velké množství jílové složky a přidává se třeba do příliš propustných písčitých půd, aby jimi živiny jen „neproletěly“. Já naopak půdu potřebuji mírně zpropustnit, ale zároveň nechci, aby mi výživa mizela někde v nenávratnu, proto ten zeolit a dřevěné uhlí.
  Co se týká rytí, tak jsem se inspirovala přírodou, tam taky nikdo neryje. Narušuje se tím komfort užitečných půdních živočichů a mikroorganismů a pravdu máš v tom, že se mi nechce dělat něco, co je zbytečné.

  1. Nechci tě nasr 😉 ale na té podestýlce je napsáno bentonitová https://www.zbozi.cz/vyrobek/zverlit-zeleny-hruby-10-kg/ a když jsem to pak dala kočce do záchodku, tak to udělalo takovou ,,maltu“. Zkus si dát do pixle s vodou na nějakou dobu – co to bude dělat.
   A ještě k tomu rytí. To máš pravdu, ale všude píšou, že se půda má průběžně obdělávat(tedy i během roku okopávat) protože se tím lépe dostane voda ke kořenům a bla, bla. A potom ryjem…kvůli zbavení se plevelů? Alespoň částečně tedy? Vy ostatní – jak to máte? Zkoušel někdo z vás už nerýt? My právě máme políčko, neryjem – oráme. Bohužel traktor je těžký, nadělá tam děsné koleje, na jaře se musí použít rotavátor, aby se to nakypřilo a dokázali jsme tam taky něco nasadit. Tak brala bych koníka s pluhem, leč nejsou 🙁 Minimálně rotavátor bych ráda odbourala kvůli žížalám, roztahání pýru na celý pozemek apod.

 3. Já vím, že zrovna tahle podestýlka je bentonitová, jde jen o ilustrační foto, ty taky musíš vyšťourat všechno -:) Tuhle používám pro kočky. Potřebovala jsem rychle fotku kvůli článku.

 4. Ja by som bez rýľovania dopadla katastrofálne v našej ílovitej pôde, teraz na jeseň vyskúšam jeden nemecký záhon, Daisy mi už začala pomáhať s hĺbením a prinášaním halúziek na dno.
  Ten Zeolit by sa mi tiež hodil, pred zhruba 7 rokmi som hľadala na nete, nebolo ho veľmi dostať, teraz nie je problém, ale zdá sa mi príliš drahý- okolo 10 eur za 20kg, čo je na objem tiež asi 20l, zdá sa mi trocha veľa. Poradíte niekto lacnejší?

 5. Evi,
  vzhledem k tomu, že je to investice na 10 let, tak mi to nepřipadá tak přemrštěná cena. Já mám v úmyslu koupit stelivo PussyCat a to stojí 5kg 55 korun. To zhruba odpovídá ceně, kterou uvádíš.

  Budu ten zeolit objednávat, tak jestli se ke mně chceš přidat, dej vědět, podělíme se o poštovné.

  Myslím si ale, že do tvé jílovité půdy by byl vhodnější pro zlepšení propustnosti praný říční písek.

 6. Piesok keď mám možnosť pridávam, sem- tam po kýbloch,ale klasický zeolit by bol lepší, lebo je ľahší a dobre viaže vodu, temer ako hydrogel.A k budeš objednávať, pridám sa.

 7. A pardon 🙂 já jen, aby jsi si tam nevysypala nějakou blbost 😉 Ano, tak jsem to měla správně, ten pussy cat jsem měla! Počkej…a objednávat budeš zeolit z lomu, nebo ten pussy cat? Máš auto z vozíkem? Já ne 🙁 Ale kdyby jsi ho nechala přivézt z lomu, tak si určitě odkoupím(podělím se o náklady) i já 🙂

 8. Auto s vozíkem nemám, ale u nás v garáži vždy parkuje nějaká dodávka. Ještě pořád nejsem rozhodnutá, odkud ten zeolit objednám, ale usilovně pátrám. Našla jsem produkt, který by mi vyhovoval a to od firmy Rosteto, ale je balený jen po 5kg. Je blbé, že jde o komoditu těžkou a doprava je šíleně drahá. Ale nevzdávám to. Zeolit by mi hodně pomohl u rostlin v nádobách, nemusely by tak rychle vysychat.

 9. Právě to sem řešila taky, je to těžké jako kráva. Takže auto s vozíkem a lom mi přijde jako nejlevnější varianta. Jenže ho nemám. Dodávka…netuším, kolik uveze dodávka? Tím chci říct, že tobě by stačily třeba tři pětikilové míšky 😉 kdežto já bych potřebovala několik metráků, aby to bylo někde poznat 🙁

 10. Nechci Vám do toho kecat, ale to dřevěné uhlí by měla být jedna z nejlepších věcí pro půdu, sice asi časem a bůh ví za jak dlouho, ale zkuste si najít „černozem“. Indiáni vypalovali džungle a to doutnající dřevo v zemi zaryli a časem udělalo černozem.
  Máte štěstí, že jdu kolem. 😀

 11. Však já taky všechny zbytky z krbu, a že jich za sezónu je spousta, pečlivě vybírám a nosím na záhony, i když to není to pravé dřevěné uhlí, ale milíř zatím na zahradě nemám. Ale nikdy neříkej nikdy 🙂

  Ale konvalinka bydlí skoro v lese, takže zdroje dřeva by byly a milířů by na té své latifundii umístila spoustu. To je geniální nápad, mohly by tam pak školy posílat děti na exkurze, budu nad tím milířem vážně uvažovat, jdu hledat návod.

  1. Ha, ha, myslíš, že v lese je ještě nějaké dřevo? Jsi tam dlouho nebyla 😉 Udo díky za rady 🙂 Tu černozem bych potřebovala jako sůl a jak tak čtu i Evka. Nevěděla jsem Evi, že taky hospodaříte na takové hrůze 🙁 Po nějakých 10 letech navážení koňského hnoje, zeleného hnojení a nevím čeho ještě, se ta plastelína už trochu podobá zemině..S tím pálením – i když nejsem zrovna zastánce pálení na zahradách(jeden takový zamoří celou vesnici) Poslední dva roky jsme vymysleli navozit brzy zjara všechny trávy a ostatní tlusté stonky na políčko a zapálit. Bylo to proto, že je toho vlečka a není to kam dávat, obec nám to už přestala drtit(nová doba) Všimla jsem si, že pod tím je vždycky zem mnohem lepší, takže stejně jako Jana jsem právě dumala, kde vzít víc toho popela. Proto alespoň požádám sousedy bez zahrady.

    1. Ježíš ne, to je na holém zoraném poli, ještě skoro v zimě. Nikdy jsme nic nevypalovali a rodině bych paprče urazila. Ostatně i některým spoluobyvatelům 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *